Krása a módaPleť

Pigmentové skvrny na čele: 3 nejčastější příčiny vzniku a jak se jich zbavit

Pigmentové skvrny na čele: 3 nejčastější příčiny vzniku a jak se jich zbavit

Pigmentové skvrny na čele nebo kdekoli jinde v obličeji řeší mnoho žen. Zejména se tento problém objevuje v létě, protože právě v tomto období je naše pokožka častěji vystavena slunečnímu záření. Pigmentové skvrny se odborně nazývají melasma a ačkoli ze zdravotního hlediska nejsou nebezpečné, z estetické stránky jsou nepříjemným problémem.

Nejčastější důvody, proč vznikají pigmentové skvrny na čele

Trápí vás pigmentové skvrny na čele, případně jinde na obličeji? Nevzhledné skvrny mohou vzniknout z několika příčin. Toto jsou ty nejčastější:

  • Hormonální změny
  • Působení slunečního záření
  • Nadměrná tvorba melaninu

Hormonální změny v těle

Kolísání hladiny hormonů v těle není pro ženy nic nového. Právě hormonální nerovnováha může být jednou z příčin tvorby pigmentových skvrn v obličeji. Ke vzniku může dojít například v době, kdy žena užívá hormonální antikoncepci, je po porodu nebo prochází menopauzou.

Působení slunečního záření

Pigmentové skvrny na čele můžete řešit v létě, kdy jsme hodně vystaveni působení slunečního záření. I když se snažíme chránit pomocí ochranných opalovacích prostředků, části těla, které jsou prakticky nepřetržitě vystaveny sluníčku, jsou daleko náchylnější na tvorbu pigmentových skvrn. Mluvíme tak nejen o obličeji, ale také o dekoltu nebo o rukou.

Nadměrná tvorba melaninu

Jednou z poměrně častých příčin vzniku pigmentových skvrn je tzv. hyperpigmentace neboli zvýšená produkce melaninu. Melanin je přirozený pigment, díky kterému má naše pokožka a vlasy své zbarvení. Za zvýšenou produkcí melaninu může stát celá řada příčin – nejčastěji se hovoří o stárnutí nebo genetických dispozicích.

Jak se pigmentových skvrn na čele zbavit?

Odstranění nežádoucího zbarvení pokožky a sjednocení tónu pleti lze dosáhnout použitím chemického peelingu. Je možné absolvovat ho u dermatologa nebo v domácích podmínkách – stačí si zakoupit přípravky pro jeho provádění, které jsou volně prodejné. Nelekejte se, na použití chemického peelingu pokožka nejdříve reaguje podrážděním a následným olupováním kožních buněk. Posléze se objeví nová a rovnoměrně pigmentovaná pleť.