Dnešní děti si život bez internetu už ani neumí představit. Sledování videí na youtube, posílání zpráv přes Whatsapp nebo hraní her online je pro ně běžnou součástí každého dne. I my starší však pomalu zapomínáme na to, jaké to bylo, když jsme neměli vše na dosah ruky. Alespoň ve stručnosti si to tedy připomeňme.
Začátky internetu v České republice
Internetová služba World Wide Web byla původně určena ke sdílení vědeckých informací. U nás bylo jako první na internet napojeno ČVUT, a to 13. února 1992. V 90. letech se pak internet rozšířil i mimo akademickou sféru. Zprvu bylo připojení drahé a pomalé, to se však změnilo a dnes má internet doma téměř každý.
Pro informace do knihovny nebo ke známým
Internet využíváme každý den k vyhledávání nejrůznějších informací. Řekne nám, jaké bude v následujících dnech počasí, v kolik nám pojede autobus i kdo byl prvním americkým prezidentem. Internet nám také dokáže poradit s pěstováním plodin na zahrádce nebo s tím, jak upéct bábovku. Možná si ani sami neuvědomujeme, jak často ho využíváme.
Před nástupem internetu se častěji chodilo do knihovny, lidé více poslouchali rádio, četli noviny nebo sledovali televizi. Mnohem častěji jsme také pro radu chodili ke zkušenějším. S opravou plotu dokázal poradit šikovný soused, recept na cukroví poskytla babička.
Dopisy a pošta
Díky internetu je dnes mnohem snazší komunikovat s rodinou, přáteli, ale i s nejrůznějšími institucemi. Místo psaní dopisů můžeme poslat email nebo zprávu přes messenger. Případně můžeme odeslat zprávu datovou schránkou. Nemusíme už zdaleka vše na úřadech vyřizovat osobně. Přes internet můžeme posílat peníze i nakupovat.
Papírové mapy, žádná GPS navigace
Milovníkům cestování, ale i lidem se špatným orientačním smyslem velmi usnadnily život online mapy nebo GPS navigace. Zatímco dříve bylo uměním neztratit se na výletě, v dnešním světě je spíše umění se ztratit. Papírové mapy nebo automapy už nepoužívá skoro nikdo.
Život bez sociálních sítí
Sociální sítě nám umožňují komunikovat, sdílet informace, fotografie i videa s dalšími lidmi. Málokdo tiskne fotografie a zakládá si je do alb, VHS kazety jsou minulostí. Přátelství a vztahy nevznikají už jen ve skutečném světě, ale mnohem častěji i v tom virtuálním.
Celosvětový fenomén v podobě sociálních sítí má však nejen své plusy, ale i mínusy. Informace, které o sobě na sociálních sítích lidé sdílí, se dají velice snadno zneužít. Tak pozor na to.