Cviky a vybaveníKrásaZdraví

Odporové gumy 4× jinak: Jak vybrat a jak je využít při domácím tréninku?

Odporové gumy 4× jinak: Jak vybrat a jak je využít při domácím tréninku?

Odporové gumy jsou výborným pomocníkem při posilování svalů a tvarování postavy. Dají se snadno použít, jsou cenově dostupné a skvěle se hodí pro domácí trénink. Pokud jste nováček v používání odporových gum nebo jste o nich zatím neslyšeli, pak čtěte dále. Poradíme vám několik užitečných tipů, jak je správně vybrat a efektivně využít při domácím tréninku či ve vaší fitness rutině. 

Jaké výhody odporové gumy nabízí?

Pokud ještě nejste pevně rozhodnutí o tom, zda odporové gumy zapojit do tréninku, níže uvedené výhody vás jistě přesvědčí.

  1. Jsou ideální pro začátečníky i pokročilé – naučíte se s nimi správnou techniku cviků, aniž byste přitom cvičili s těžkými závažími a činkami. Pro pokročilé pak existují gumy s vysokým odporem.
  2. Fungují jako pomůcka při cvičení – s odporovými gumami můžete nejenom posilovat, ale mohou vám být také nápomocné při provádění obtížných cviků, jako jsou například kliky na hrazdě. 
  3. Efektivně s nimi protáhnete tělo – odporové gumy jsou skvělou volbou pro rozcvičení a zahřátí svalů a kloubů před silovým tréninkem či jiným typem cvičení.
Plochá odporová guma
Plochá odporová guma

Jaké typy odporových gum existují?

Může se zdát, že odporové gumy jsou k dostání jen v různých barvách. Každá barva však obvykle označuje rozdílnou obtížnost. Při výběru však dejte pozor na to, že každý výrobce barvy označuje jinak, a tedy nemusí vždy platit, že například zelená guma klade nejnižší odpor. Obtížnost gumy ale snadno rozeznáte především podle její šířky – tady platí, že čím je guma širší (tlustší), tím silnější klade odpor při cvičení a naopak.

  • Dlouhé ploché odporové gumy 
  • Mini odporové gumy 
  • Odporové gumy s úchytkami
  • Elastické odporové pásky
Existují gumy s různými stupni odporu
Existují gumy s různými stupni odporu

Jak vybrat správnou úroveň odporu?

Při výběru odporové gumy je důležité zvolit správnou úroveň odporu, která odpovídá vašim schopnostem a cílům. Odporové gumy jsou obvykle dostupné v různých úrovních odporu – od lehkého až po těžký, přičemž o síle odporu vypovídá tloušťka gumy. Pokud jste začátečník, začněte s lehkou úrovní a postupně zvyšujte odpor, jakmile se vaše síla a kondice zlepšují. Z tohoto důvodu je dobré v začátcích sáhnout rovnou po celé sadě odporových gum.

Tenká odporová guma je ideální pro začátečníky
Tenká odporová guma je ideální pro začátečníky

Zařaďte odporové gumy do různých cviků

Odporové gumy jsou poměrně univerzální nástroj, který můžete využít při různých cvicích. Můžete je použít k posílení horních i dolních končetin, břišních svalů, svalů na zádech nebo k posílení jiných svalových partií. Vyzkoušejte s nimi různé cviky, jako jsou například přítahy, dřepy, výpady či rozpažování. Při tréninku se snažte zapojit co nejvíce svalových partií, případně si rozdělte do jednotlivých dnů například posilování horní poloviny těla a do dalších posilování spodní poloviny těla.

Cvičení s odporovými gumami
Cvičení s odporovými gumami

Kombinujte odporové gumy s dalším vybavením

Abyste při cvičení s odporovými gumami získali ještě lepší výsledky, můžete je kombinovat s jiným cvičebním vybavením. Zkuste je použít například společně s činkami, kettlebelly nebo při cvičení na gymnastickém míči. Tím zvýšíte intenzitu cvičení a využijete synergické efekty různých cvičebních metod.

Odporová guma s uchytkami
Odporová guma s uchytkami