Cviky a vybavení

3 Nejlepší služby od Ukrajinců v ČR: Co se nejvíc vyplatí?

3 Nejlepší služby od Ukrajinců v ČR: Co se nejvíc vyplatí?

Ruská invaze na Ukrajinu, nebo chcete-li rusko-ukrajinská válka se datuje od 24. února 2022. Od tohoto data přijala Česká republika již mnoho uprchlých Ukrajinců. Oficiální počet překročil již 325 tisíc. Jde o počet lidí, kterým Česká republika udělila dočasnou ochranu kvůli tamní válce. Dospělých žen je zhruba třikrát více než mužů. Zároveň ženy a děti tvoří skoro 85 % uprchlíků. 

Začlenění do života v ČR

Ukrajinští občané tvoří významnou skupinu na našem trhu práce. Ke konci roku 2022 evidovaly úřady práce v České republice celkem 270 tisíc ukrajinských občanů v postavení zaměstnanců. Jejich počet se tak meziročně zvýšil o 38 %. Nejvyšší zastoupení Ukrajinců bylo koncem roku ve zpracovatelském průmyslu. Ukrajinci jsou u nás zaměstnáni převážně v administrativním odvětví, nebo ve stavebnictví. Nejvíce ukrajinských občanů pracuje na pozici pomocných a nekvalifikovaných pracovníků. Mimo to ke konci roku 2022 mělo platné živnostenské oprávnění celkem 31 tisíc osob.

Ukrajinci se do života v České republice začleňují nejen po pracovní stránce. Mnoho z nich má snahu začlenit se do běžného života na našem území. Děti navštěvují mateřské a základní školy, účastní se různých sportovních, kulturních a dalších akcí.

Služby od Ukrajinců, které se vyplatí

Ukrajinci rozdělili Českou republiku na dva různé tábory. Jeden tábor Ukrajince odmítá. Pokud čeští občané zahlédnou Ukrajince v nějakém obchodě, nebo poskytovat nějakou službu, raději se otočí na „podpatcích“ a jdou hledat služby jinam. Lidé ve druhém táboře jsou o něco přívětivější, ukrajinským uprchlíkům dávají šanci a podporují právě ty, kteří se chtějí začlenit do běžného života u nás a pracují. Pracující Ukrajinci dokáží v některých odvětvích poskytnout stejně dobrý servis a služby jako čeští obyvatelé.

Úklidové služby

Co se týče úklidových služeb, vedou si Ukrajinci velmi dobře. Nejedná se pouze o úklid komerčních a veřejných prostorů, ale také třeba úklid bytů, nebo rodinných domů. V tomto odvětví si vedou Ukrajinci možná i lépe než Češi. Důvod je prostý. Úklidové služby poskytují převážně Ukrajinky, které jsou vděčné za možnost pracovat i bez znalosti českého jazyka. Jsou velmi pečlivé a důsledné.

Služby pro krásu

Kosmetika, kadeřnictví, nebo třeba manikúra. I to jsou odvětví, kterými se Ukrajinky u nás v České republice živí. Ani zde není třeba se jejich služeb obávat. Jsou si totiž velmi dobře vědomi toho, že jejich práce musí být perfektní a dokonalá, protože narozdíl od českých poskytovatelů těchto služeb, si ony nemohou dovolit ztratit klienta. Práce v tomto prostředí už ovšem vyžaduje znalost českého jazyka na komunikativní úrovni.