Další

AKTUÁLNĚ: Důchodcům hrozí vystěhování. Na co si dát pro rok 2024 pozor?

AKTUÁLNĚ: Důchodcům hrozí vystěhování. Na co si dát pro rok 2024 pozor?

Podzim života nemusí být tak klidný, jak si většina z nás nejspíše přeje. Seniorům mohou hrozit i fatální existenční starosti. Proč a jak se bránit?

Senioři propadají do dluhů, často kvůli rodině

Senioři jsou výrazně existenčně ohrožení dluhy, které mohou přerůst až v exekuci. Ta může v krajním případě penzisty dokonce připravit o střechu nad hlavou. Již v minulosti byla řada takových případů i intenzivně medializována.

Jaká je příčina? Odborníci jako nejproblematičtější vidí půjčky v rodinách. Nejeden senior se totiž rozhodne svým potomkům ručit za dluhy vlastní nemovitostí. Průzkum, který pro službu Zonky realizoval v roce 2019 IPSOS, uvádí až 15 % takových případů.

Pakliže se dotyčný rodinný příslušník dostane do finančních potíží, dopadnou důsledky právě na samotného důchodce. A to nejen ty finanční, dluhy navíc mohou vést i k narušení důvěry a vztahů v rodině celkově.

Důvod, proč na sebe důchodci toto břemeno uvalují, je přitom prostý. Starší lidé jsou zranitelní, cítí se osamělí a trpí sociální izolací. Touží tak po určitém pocitu užitečnost a uplatnitelnosti. A neváhají si tak na sebe vzít i úvěry, které jejich rodinní příslušníci sami získat nemohou. A to ovšem často z poměrně dobrých důvodů.

Dluhy je zapotřebí adekvátně řešit

Banka totiž při žádosti o úvěr samozřejmě posuzuje bonitu žadatele. Nechce totiž v zájmu vlastním ani v zájmu klienta poskytnout půjčku někomu, kdo ji evidentně nebude schopen splácet. O něco volnější podmínky nabízejí půjčky nebankovní, což je samozřejmě z hlediska špatné finanční situace nevhodné řešení a potenciálně rychlá cesta do dluhové spirály.

Penzista je přitom z tohoto pohledu klient vhodný, jelikož má pravidelný příjem. Bankovní i nebankovní sektor této věkové kategorii tak půjčuje ochotně. A půjčka nakonec může záhy být nad finanční možnosti staršího člověka.

Zranitelní senioři jsou navíc terčem nejrůznějších nekalých praktik, jako jsou vysoké poplatky za zákaznický servis, zpoplatnění telefonních hovorů a jejich záměrné natahování, špatně čitelné podmínky pod čarou nebo vysoké pokuty za pozdní splátku půjčky.

Jak se ubránit? Senioři se často stydí říci si o pomoc, nicméně dluhy je důležité především řešit. K vystěhování z nemovitosti by tak v optimálním případě vůbec nemělo dojít. V Česku napomáhá dlužníkům řada neziskových organizací, za všechny lze zmínit alespoň Člověka v tísni. Řešením může být nakonec i vstup do insolvence neboli oddlužení.

Zdroje

  • https://www.ceskenoviny.cz/pr/zpravy/vice-nez-tretina-senioru-si-v-duchodu-pujcila-penize-hlavnim-duvodem-byl-nedostatek-financi-a-pomoc-rodine/1820056
  • https://www.denik.cz/ekonomika/zly-sen-senioru-pujcky-pro-jejich-pribuzne-20160817.html