Recepty

Nejlepší recepty pro žlučník: 5 jídel, které si uvařit

Nejlepší recepty pro žlučník: 5 jídel, které si uvařit

Trápí vás žlučník, ale přesto si chcete dopřát jídlo, které vám chutná? Tak to jste na správném místě! Dnes si shrneme, co to vlastně je žlučníková dieta, jakým potravinám se vyhnout, jaké jsou naopak ideální a nakonec si představíme i pár receptů na chutná jídla, která váš žlučník příliš nezatíží.

Co je to žlučníková dieta?

Při nastavování diety se vždy plně řiďte radami svého lékaře. Při žlučníkové dietě dochází k minimalizaci příjmu především tuků, které žlučník zatěžují. I přesto je však důležité, aby strava zůstávala pestrá.

Čemu se vyhnout, když vás trápí žlučník?

Určitě se vyhněte smaženým i grilovaným jídlům, tučným masům, vejcím. Žlučníku také škodí cibule, česnek nebo příliš kořeněná jídla.

Naopak zvyšte konzumaci rýže, ovoce, méně tučných ryb a zeleniny. Pečivo před konzumací vždy nechte den odležet a nikdy jej při potížemi se žlučníkem nekonzumujte čerstvé.

Recepty na jídla se žlučníkovou dietou

  • Tofu salát: Tofu je nízkotučné a bohaté na bílkoviny. Stačí tofu nakrájet na kostky a smíchat s nějakou zeleninou, jako jsou rajčata, okurky a papriky.
  • Rýžové nudle s kuřecím masem: Rýžové nudle jsou nízkotučné a snadno stravitelné. Stačí je uvařit a smíchat s kuřecím masem a nějakou zeleninou, jako jsou mrkve a papriky.
  • Pečená zelenina: Zelenina je bohatá na vitamíny a minerály a je nízkotučnou alternativou k těžkým jídlům. Stačí nakrájet vaši oblíbenou zeleninu na menší kousky a pak ji péct v troubě.
  • Ovocný salát: Ovoce je nízkotučné a bohaté na vitamíny a minerály. Stačí nakrájet vaše oblíbené ovoce na menší kousky a smíchat do salátu. Přidejte nějaký nebo med pro chuť.
  • Kuřecí masové kuličky: Kuřecí maso je nízkotučné a bohaté na bílkoviny. Stačí ho nakrájet na menší kousky, smíchat s nějakou zeleninou a pak vytvořit kuličky. Pečte je v troubě, abyste se vyhnuli přebytečnému tuku ze smažení.