ReceptyZdraví

Jak na letní jídelníček dle výživových specialistů

Jak na letní jídelníček dle výživových specialistů

Známe to jistě všechny. V horkých letních dnech většina z nás nemá moc chuť k jídlu. Oběd řešíme lehkým salátem, ale večer po setmění, když se venku ochladí, chodíme tajně navštěvovat ledničku. O víkendu pak všechnu svou snahu zazdíme pořádnou grilovačkou s rodinou. Jak si užít léto s vyváženým jídelníčkem vám poradíme v dnešním článku.

Proč bychom se měli v létě stravovat jinak

Již naši předci byli ovlivněni střídáním ročních období a jejich jídelníček se v průběhu roku měnil, v závislosti na dostupnosti jednotlivých surovin. To se vrylo do našeho genetického kódu, což má za následek ovlivnění našeho metabolismu. Tyto skutečnosti bychom neměli přehlížet, ale respektovat je, pokud se chceme cítit ve svém těle dobře.

Jak se vyhnout nezdravým potravinám

Co zařadit do letního jídelníčku

V těchto měsících bychom měli omezit příjem tuků a živočišné stravy, více se hodí, zařadit stravu rostlinnou. Jezte pravidelně během dne, aby vás večer zbytečně nepřepadl tvz. vlčí hlad. Na snídani se skvěle hodí rýžová kaše či smoothie s ovocem a mlékem. Salát k obědu je samozřejmě vhodný, musí být ale dostatečně vyvážený. Přidejte do něho kousek sýra, cottage, tofu či vajíčko natvrdo.

Samozřejmě si nemusíte odpírat grilování s přáteli a rodinou, pouze se snažte, konzumovat co nejméně smažená a těžká jídla, abyste zbytečně nezatěžovali své trávení.

Pitný režim

Zaměřte se na dostatečný příjem tekutin. Pokud by vás omrzela voda, fajn obměnou mohou být domácí limonády, do kterých postačí přidat mátu či ovoce jako maliny, borůvky nebo citrusy. Nesmí chybět třtinový cukr a pořádná porce ledu.

Chyby, kterým je třeba se vyvarovat

  • velké množství oleje v zeleninových salátech mají za následek, že zeleninu hůř trávíme, čímž zatěžujeme játra a tenké střevo
  •  ani velké množství ovoce, které v letních dnech nadměrně konzumujeme příliš neprospívá našemu zdraví. Měli bychom ho brát spíše jako dezert. Zbytečně si pak zatěžujeme slinivku, ledviny a tenké střevo.
  •  studené až ledové pokrmy a nápoje sice přímo vybízí ke zchlazení, koledujeme si však o průjem, zvracení či podchlazení
  • nadbytečný příjem tekutin také není vhodný, protože pak zbytečně zatěžujeme ledviny i srdce