DalšíZdraví

Kouření nebo vapování? Které je zdravější pro organismus?

Kouření nebo vapování? Které je zdravější pro organismus?

Kouření a vapování jsou dvě dnes poměrně oblíbené metody užívání tabákových produktů, obě však mají významný vliv na zdraví a jsou spojeny s různými zdravotními riziky. Stále se ale najdou jedinci, kteří považují vapování za neškodné, čemuž napomáhá i fakt, že si při něm můžete užívat příjemnou vůni a kouř nepáchne tak, jako když kouříte klasické strojově nebo ručně balené cigarety. Pojďme si proto obě metody porovnat, abychom mohli lépe pochopit, která z nich je pro organismus méně škodlivá.

Proč je ve společnosti takový zájem po tabákových výrobcích?

Lidé kouří a vapují z mnoha různých důvodů, přičemž motivace mohou být u každého individuální a poměrně komplexní. Některé z hlavních důvodů shrnují odrážky níže.

  • Závislost: Nikotin je chemická látka obsažená v tabáku, která způsobuje závislost. Mnoho lidí začne kouřit nebo vapovat kvůli společenskému tlaku, poté se však stanou závislými na této látce. Nikotin v těle může způsobit pocit euforie a uvolnění, což přispívá k vytváření závislosti.
  • Společenský tlak: V určitých sociálních skupinách může být kouření nebo vapování považováno za způsob, jak lépe zapadnout. V některých zemích jde dokonce o součást tamní kultury.
  • Stres a úzkost: Někteří lidé zase považují kouření nebo vapování za způsob, jak se lépe vyrovnat se stresem a úzkostí. Nikotin působí jako relaxační prostředek, což někteří jedinci vnímají jako způsob, jak zmírnit stresové situace.
  • Zvědavost: Zvláště mladí lidé často začínají kouřit nebo vapovat z čiré zvědavosti. Leckdy to dokonce považují za experiment. Zvědavost je však obvykle spojována s mladými lidmi, kteří o rizicích kouření a vapování nejsou dostatečně informováni.
  • Zvyk a odpoutání od práce: Mnoho lidí kouří nebo vapuje proto, že se jedná o zvyk nebo rituál, který doprovází různé situace, které jsou obvykle spojené s pracovními pauzami. Jedná se například o doplněk k pití kávy.
Kouření a vapování obzvláště mladí lidé zkouší ze zvědavosti
Kouření a vapování obzvláště mladí lidé zkouší ze zvědavosti

Kouření versus vapování

Nyní se podíváme na konkrétní rizika a porovnáme jednotlivé metody užívání tabákových výrobků mezi sebou.

Kouření

Kouření coby tradiční metoda užívání spočívá v inhalaci kouře z hořícího tabáku. Ve světě zdraví je spíše takovou černou ovcí, protože se spojuje s různými nemocemi. Co kouření lidem přináší jsme shrnuli v kapitole výše, nyní se ale pojďme podívat na nezanedbatelná rizika. Co vše může dlouhodobé kouření způsobit?

  • Rakovina: Kouření je jedním z hlavních rizikových faktorů pro vznik rakoviny plic. 
  • Srdeční choroby: Kouření zvyšuje riziko srdečních chorob, včetně infarktu a vysokého krevního tlaku.
  • Neplodnost: U žen může kouření ovlivnit jejich plodnost, u mužů pak může snížit kvalitu spermií.
Kouření má více zdravotních rizik, navíc je spojeno s nepříjemným zápachem
Kouření má více zdravotních rizik, navíc je spojeno s nepříjemným zápachem

Vapování

Vapování coby novější hráč na scéně nabízí alternativu k tradičnímu kouření. Prezentuje se jako méně riziková volba, není však zcela bez rizika. Nikotin obsažený v e-cigaretách může stále způsobovat závislost, navíc dlouhodobé účinky vapování nejsou dosud zcela známé. Čím se vapování liší oproti kouření cigaret?

  • Méně škodlivých látek: Vapování se vyznačuje nižším obsahem toxických látek, což může znamenat i menší riziko vzniku rakoviny.
  • Bez nepříjemného zápachu: Na rozdíl od kouření vapování nepáchne, naopak může být spojeno s příjemnou vůní.
Na rozdíl od kouření vapování nepáchne, naopak může být spojeno s příjemnou třeba ovocnou vůní
Na rozdíl od kouření vapování nepáchne, naopak může být spojeno s příjemnou třeba ovocnou vůní