Výživa a doplňkyZdraví

Když budu pít jen vodu, zhubnu? Vyhněte se slazeným nápojům.

Když budu pít jen vodu, zhubnu? Vyhněte se slazeným nápojům.

Pití čisté vody má pro tělo velké množství přínosů a ty nejdůležitější z nich se dozvíte v tomto článku. Dočtete se také o tom, kolik litrů vody byste měli vypít, jak si chuť vody (zdravým způsobem) vylepšit a proč se už nikdy nevracet ke sladkým limonádám!

Hubnutí záleží na kalorické bilanci

Hned na začátek je nutné konstatovat, že abyste zhubli, musíte své tělo udržovat v mírném kalorickém deficitu. To znamená, že výdej vaší energie musí být vyšší než její příjem. Jestliže jste zvyklí pít sladké limonády a nyní je nahradíte za vodu, může být dopad na vaši kalorickou bilanci velmi pozitivní. Je však potřeba chápat, že záleží na celkovém obrázku a nikoliv jedné konkrétní složce kalorického příjmu.

Dostatek vody zrychluje metabolismus

Pokud začnete pít dostatečné množství vody, zrychlíte svůj metabolismus a začnete také spalovat více kalorií během běžných aktivit. Všimnete si také toho, že lépe trávíte potravu a zaručeně nebudete trpět zácpou. To vše vede k rychlejšímu hubnutí!

Pitím vody snížíte chuť k jídlu

Pravděpodobně jste už někdy v minulosti slyšeli, že pokud máte hlad, měli byste se napít vody. A něco na tom opravdu bude!

Díky vypití sklenice čisté vody při začínajícím pocitu hladu nejen následující jídlo oddálíte, nýbrž také sníte menší porci, protože váš žaludek nebude tolik prázdný. Mnohdy se také stává to, že je pocit hladu zaměněn za nedostatek vody v těle.

Kolik vody bych měl/a vypít?

Všeobecně se doporučuje vypít 30 ml vody na 1 kilogram vaší váhy. Z toho vyplývá, že muž vážící 90 Kg by měl vypít více než 2 litry vody denně a žena vážící 60 Kg by měla vypít téměř 2 litry vody denně.

Vždy se řiďte svými aktuálním pocitem i počasím, protože v létě byste měli vypít více vody a rovněž při fyzických aktivitách.

Čím zlepšit chuť čisté vody?

Jestliže vám čistá voda nechutná, nezoufejte. Přechod ze slazených limonád sice není jednoduchý, avšak po pár dnech si na chuť vody zvyknete a budete se sami sobě divit, proč jste kdy sladké nápoje pili. Čím tedy vylepšit chuť vody?

  • přidejte do vody několik kostek ledu
  • vymačkejte do sklenice citrón, pomeranč nebo limetku
  • nakrájejte ovoce na kousky a vložte do sklenice (jahody, borůvky a lesní plody)
  • přidejte do sklenice kousek salátové okurky nebo snítko máty
Voda s citronem lahodí i oku

Proč nepít sladké limonády?

Každá sklenice sladké limonády obsahuje několik kostek cukru. Zamyslete se, zda byste si do vaší sklenice s vodou hodili jen tak zničehonic přibližně 10 kostek cukru a tento „kouzelný nápoj“ vypili. Odpověď zní ne? V tom případě řekněte stop sladkým nápojům!