DalšíHoroskopy

Jin a jang vlastnosti: 3 nejdůležitější fakta

Jin a jang vlastnosti: 3 nejdůležitější fakta

Mnoho lidí se mylně domnívá, že Jin a Jang jsou protiklady, které se navzájem odpuzují. Není to však pravda. Jak to tedy je s Jin a Jang doopravdy, jaké vlastnosti mají a co ve skutečnosti představují?

Ženský a mužský princip

Pojmy Jin a Jang vycházejí ze starodávného čínského taoismu, Jin a Jang jsou dva protiklady, které tvoří základní princip taoismu. Jin představuje temnotu, ženský, měkký a pasivní princip, zatímco Jang je světlo, mužský, tvrdý a aktivní princip.

Symboly Jin a Jang jsou vyjádřeny ve znaku tvořeném dvěma částmi, které se vzájemně prolínají.

Rovnováha je principem všeho

I když se jedná o protiklady, navzájem se doplňují a ne odpuzují. Základem všeho živého i neživého je dle principu Jin a Jang rovnováha, která je rovněž těmito symboly vyobrazena.

Hlavním cílem Jin a Jang je tedy dosáhnout harmonie a rovnováhy mezi protiklady. Taoismus zdůrazňuje, že harmonie může být dosažena pouze tehdy, pokud jsou Jin a Jang vyváženy a neexistuje přemíra ani nedostatek jednoho z nich. To platí nejen ve fyzickém světě, ale také ve společnosti a v osobním životě jednotlivce. Často můžeme slýchávat větu zlatá střední cesta.

Klidný Jin a aktivní Jang

Jin a Jang se uplatňují ve všech aspektech lidského života. Například ve zdraví je Jin spojen s klidem a odpočinkem, zatímco Jang je spojen s aktivitou a energií. Ve vztazích mezi lidmi je Jin spojen s citlivostí a empatií, zatímco Jang je spojen s rozhodností a akcí. Ve společnosti je Jin spojen s mírem a stabilitou, zatímco Jang je spojen s pokrokem a inovacemi. Co to znamená pro nás?

  • Neměli bychom být sobečtí a sebestřední v našich vztazích. To, jaký je náš partner, určuje také náš směr, ale nemělo by být pro něj prioritním. To znamená, že bychom měli vždy kráčet společnou cestou a vzájemně se doplňovat.
  • Vždy volte zlatou střední cestu. Nic není pouze černé a zároveň nic není pouze bílé. Vše se vzájemně prolíná.