Zdraví

Je 15 cm dost? Statistiky pro rok 2024?

Je 15 cm dost? Statistiky pro rok 2024?

Rozměry mužských genitálií neustále vzbuzují zvědavost, diskuse, a dokonce i nejistotu. Otázka „Je 15 cm dost?“ rezonuje v rámci širší společenské diskuse o mužské anatomii (a způsobilosti k intimním hrátkám), která je živena mylnými představami, historickými ideologiemi, ale i současnými vlivy, jako je například pornografie. Lze však na ni vůbec odpovědět? Dnes se o to alespoň pokusíme.

Na úvod trocha čísel

Abychom se mohli do tohoto tématu ponořit, je nezbytné nejprve podrobně prozkoumat čísla.

  • Průměrná délka penisu v klidovém stavu se pohybuje mezi 9 a 10 cm,
  • při erekci však obvykle měří 13 až 15 cm (některé studie uvádějí 14 až 16 cm).

A přímá úměra tu neplatí – jinými slovy: z délky ochablého penisu nelze předpovědět velikost ztopořeného. Menší ochablý penis se může během erekce pozoruhodně zvětšit a překvapit svými rozměry (tzv. krevní typ), zatímco delší ochablý penis nemusí při erekci svou délku (a někdy i velikost) změnit téměř vůbec (tzv. svalový typ).

Je 15 cm dost i v Africe?

S délkou penisu se pojí další pozoruhodný mýtus – tvrdí totiž, že muži tmavé pleti (především afričtí černoši) jsou v tomto ohledu vybaveni o něco lépe. Jde o pravdu tak napůl. Je pravda, že muži z východní Afriky (například z Keni), vykazují větší průměrnou velikost penisu – cca 18 cm, ovšem muži ze západoafrických národů se pohybují v obecném rozmezí 14 až 16 cm.

Přesvědčení, že černoši mají od přírody větší penisy než běloši, má své kořeny v dávných dobách. Když Římané expandovali do severní Afriky, setkávali se s černochy stále častěji a přiváželi je zpět do Itálie jako otroky, kde se často stávali objektem touhy římských žen. Jejich manželé proto používali vyprávění o černoších s velkými penisy jako prostředek, jak odradit své ženy od sexuálních styků. Tehdy totiž bylo velké mužství spíš nežádoucí. Historické prameny však účinnost tohoto mýtu nijak nepotvrzují.

Na otázku, zda je 15 cm dost, tedy nelze v podstatě jednoznačně a univerzálně odpovědět. I tak je však exkurze do oblasti „erotických čísel“ velmi zajímavá.