Další

Chystáte se na cyklistiku? Poradíme, jak vybrat kolo

Chystáte se na cyklistiku? Poradíme, jak vybrat kolo

Rozhodli jste se, že chcete pořádně šlápnout do pedálů, ale favorit po dědovi už není to pravé ořechové? Pořiďte si kolo nové – poradíme vám, jak a podle čeho první pořádné vybrat.

Otázka č. 1: Proč si chcete kolo koupit?

Odpověď na tuto otázku je při výběru nového kola zcela zásadní. Potřebujete kolo na dojíždění do práce? Chcete se rekreovat s rodinou a kamarády, nebo toužíte po zásadním zlepšení fyzičky? Začněte naším přehledem:

  • Silniční kolo – hodí se na silnici, dobře s ním zlepšíte kondici a prokličkujete zácpami až do práce.
  • Gravelové kolo – poslouží podobně jako kolo silniční, ale můžete s ním i do terénu, na ty méně náročné stezky.
  • Horské kolo – to rozhodně oceníte v terénu, na Tour de France by vás za něj ale nepochválili.
  • Elektrokolo – nabízí skvělou rekreaci pro nenáročné jezdce, kteří se rádi kochají okolím.

Otázka č. 2: Kolik hodláte za kolo utratit?

Jízdní kola nejsou levnou záležitostí. Pokud vám jde o kvalitu a skvělé jízdní vlastnosti, připravte se, že si připlatíte. Není ale nutné částku přepálit hned na začátku, aby vaší peněžence nedošel dech hned v první etapě. Nejdříve si ozkoušejte, zda vás cyklistika bude vůbec bavit. Pořiďte si bazarové kolo nebo si ho vypůjčte od kamaráda a pak teprve investujte do toho vlastního. Pro začátek vám bude stačit kolo s opravdu pořádným rámem a zbytek si můžete dotunit časem. Nezapomeňte ani na to, že i cyklistické oblečení něco stojí, ale s jeho nákupem můžete počkat, až budete pokročilejší jezdec – helmu si ale pořiďte hned!

Otázka č. 3: Na co se při výběru kola zaměřit?

  • Velikost kola

Velikost kola je ten nejdůležitější aspekt. Správná velikost je totiž zásadní nejen pro pohodlnou, ale i pro bezpečnou jízdu. Nechte si poradit v ověřeném obchodě nebo si nechte provést biomechanickou analýzu, díky které vám bude doporučena nejen velikost kola, ale i model.

  • Materiál rámu

Dvěma základními materiály, z nichž se rámy vyrábějí, jsou hliník a karbon. Hliníkový rám je levnější než karbonový, zato je těžší, což vás může v kopcovitých terénech řádně otrávit. Vyzkoušejte třeba kompromis: hliníkový rám s karbonovou vidlicí.

  • Hlavní a vedlejší komponenty

Dalšími finančně náročnějšími komponenty, které mají zásadní vliv na kvalitu jízdy, jsou kola a osazení. U něj je zásadní počet převodů – čím vyšší počet, tím univerzálnější kolo bude. Neméně důležité jsou i druhotné komponenty. Jedná se o sedlo, řídítka, pedály apod. Výhodou je, že některé části kola můžete později vyměnit za kvalitnější kousky. Zkrátka, jízdní kolo je taková skládačka, kterou můžete tunit postupně. Zkoušejte, testujte a časem si můžete poskládat jízdní kolo, bez kterého už na silnici či do terénu nevkročíte.