Výživa a doplňkyZdraví

Jak uchovat zeleninu a ovoce déle čerstvé? Pomůže ocet i voda

Jak uchovat zeleninu a ovoce déle čerstvé? Pomůže ocet i voda

Zelenina a ovoce, to je součást poctivého vyváženého jídelníčku. Bohužel ale jedním z největších problémů, kterým čelíme při skladování těchto surovin, je udržení jejich čerstvosti. Chcete také zamezit plýtvání potravinami a mít vždy k dispozici čerstvé a chutné suroviny pro přípravu jídel? Čtěte dále. Máme pro vás tipy, jak prodloužit trvanlivost zeleniny a ovoce, a to nejen pomocí octa a vody. 

Připravte si ovocný ocet pro uchování ovoce

Ovocný ocet, který obsahuje kyselinu octovou, je skvělým pomocníkem pro uchování co nejdéle čerstvého ovoce. Proč? Kyselina octová totiž pomáhá zabíjet mikroorganismy, které způsobují rozklad a hnilobu ovoce. Zde je návod, jak při přípravě ovocného octu postupovat:

 • Kupte si kvalitní ocet (nejlépe jablečný nebo bílý), který neobsahuje žádné konzervační látky ani přidaný cukr.
 • Připravte si roztok smícháním ovocného octa s vodou v poměru 1:3 (1 část octa, 3 části vody).
 • Namočte ovoce do tohoto roztoku na několik minut a poté ho důkladně opláchněte tekoucí vodou.
 • Osušte ovoce a uložte ho v chladničce. Díky této proceduře by mělo zůstat čerstvé déle.
Pokud ovoce a zeleninu nechcete rovnou zpracovat, existuje mnoho způsobů, jak je uchovat déle čerstvé
Pokud ovoce a zeleninu nechcete rovnou zpracovat, existuje mnoho způsobů, jak je uchovat déle čerstvé

Voda coby zázračná tekutina pro uchování zeleniny

Pro zeleninu je vhodné použít mírně odlišný postup. Níže najdete návod, jak můžete využít vodu k prodloužení trvanlivosti zeleniny.

 • Vyberte si vhodnou nádobu s víkem nebo si namísto víka přichystejte plastový obal z potravinářské fólie..
 • Naplňte nádobu vodou tak, abyste do ní mohli ponořit zeleninu, kterou chcete skladovat.
 • Položte zeleninu (například mrkev, celer, brokolici atp.) do této nádoby s vodou. Voda by měla zeleninu pokrývat alespoň z části, nemusí být zcela ponořená.
 • Zavřete nádobu nebo ji přikryjte průhledným plastovým obalem a uložte ji do chladničky.
Zeleninu ponořte do vody, ovoce do octu
Zeleninu ponořte do vody, ovoce do octu

Další způsoby, jak udržet zeleninu a ovoce déle čerstvé

Kromě využití octa a vody existuje několik dalších možností, jak udržet ovoce a zeleninu co nejdéle čerstvé. Pamatujte však, že každý druh ovoce a zeleniny může vyžadovat odlišné skladovací metody. Informujte se proto o specifických požadavcích jednotlivých druhů ovoce a zeleniny, abyste dosáhli nejlepších výsledků při jejich uchovávání.

 1. Správné skladovací podmínky: Uchovávání ovoce a zeleniny při správné teplotě a vlhkosti je základním pravidlem pro zachování jejich čerstvosti. Většina ovoce by měla být uložena v chladničce, zatímco některé druhy zeleniny mohou být skladovány mimo chladničku.
 2. Použití hermeticky uzavíratelných nádob: Hermeticky uzavíratelné nádoby, jako jsou plastové dózy nebo skleněné nádoby s víkem, mohou pomoci zamezit přístupu vzduchu a vlhkosti k potravinám, což zamezí jejich brzké zkáze.
 3. Použití potravinářské fólie nebo pytlíků s zipem: Zabalte ovoce a zeleninu do potravinářské fólie nebo do zipových pytlíků, čímž snížíte kontakt s kyslíkem a udržíte přirozenou vlhkost. To může být zvláště užitečné pro saláty a zeleninu, kterou plánujete skladovat v chladničce.
 4. Mražení: Pokud máte přebytek ovoce a zeleniny, která by se mohla brzy zkazit, zvažte možnost zmražení. Většina druhů ovoce a zeleniny lze zamrazit až na několik měsíců.
Základním pravidlem je vytvořit vhodné podmínky pro skladování
Základním pravidlem je vytvořit vhodné podmínky pro skladování