KrásaKrása a módaMóda

Jak si vybrat správné brýle podle tvaru obličeje

Jak si vybrat správné brýle podle tvaru obličeje

Dioptrické brýle už dávno nejsou nutné zlo, ale stal se z nich skvělý módní doplněk. Jsou výrazným prvkem tváře, strhávají na sebe pozornost. Stačí vědět, jaké brýle zvolit a s čím a jak je sladit. Základní pravidlo zní: Brýle by měly mít jiný tvar, než je tvar vašeho obličeje! Pokud si nevíte rady, tady je jednoduchý návod.

Oválný obličej

Máte-li oválný obličej, máte do slova a do písmene vyhráno. Vybrat si můžete jakékoliv brýle. Slušet vám budou hranaté, kulaté i oválné. Pozor dejte pouze na to, aby horní linie obrouček kopírovala vaše obočí (ale nezakrývala ho) a aby obroučky byly v zákrytu se spánkovou a lícní kostí. Nevybírejte příliš velké brýle.

Hranatý obličej

Majitelky hranatého obličeje by měly sáhnout po kulatých nebo oválných brýlích a vytvořit tak kontrast s tvarem svého obličeje. Slušet jim budou tenčí obruby, které zjemní jejich hrubší rysy obličeje.

Kulatý tvar obličeje

Dámám s kulatým obličejem neobyčejně sluší hranaté brýle čtvercového nebo obdélníkového tvaru, klidně se silnějšími obrubami. Hrany totiž rozbijí oválnost a zostří měkké rysy.

Při výběru brýlí je třeba dát pozor na to, aby brýle nebyly příliš malé. Brýle klidně mohou být o něco málo širší než obličej. Opticky pak tvář prodlouží a zeštíhlí.

Tip pro vás: Vyzkoušejte brýle typu „kočičí oči“, kde je prodloužený horní roh směrem k okraji obličeje. Nebojte se, tyto brýle se sice nosili kdysi, ale nosí se i teď.

Trojúhelníkový (srdcovitý) tvar obličeje

Máte obličej ve tvaru trojúhelníku? Pořiďte si kulaté nebo oválné brýle s tenkými obroučkami. Díky nim nebude vaše čelo vypadat tak široké. Vyzkoušet můžete také obroučky s robustnějším spodním lemem nebo brýle bez obrouček.