Další

Jak si nastavit důchodové spoření a nepřicházet o peníze? 3 tipy

Jak si nastavit důchodové spoření a nepřicházet o peníze? 3 tipy

Spoření na důchod je možné řešit hned několika způsoby – někteří lidé investují, jiní si spoří prostřednictvím běžných produktů, obecně se však většina z pracujících spoléhá na specifický produkt, který vychází z třetího pilíře penzijního systému, jak byl původně nastaven, a tedy na důchodové spoření. Dřívější verze tohoto produktu se spoléhala pouze na pravidelné spoření, které se zvyšovalo o příspěvek státní podpory výší závislý na spořené částce. V současné době mají produkty penzijního připojištění i investiční složku, která zisk ještě zvyšuje.

Nastavení důchodového spoření

Důchodové spoření, resp. doplňkové penzijní spoření kombinuje klasické spoření s investiční strategií, která se nastavuje podle délky trvání spoření. V případě, že si spoření zakládá člověk v mladším věku, tedy když začíná být výdělečně činný, je vhodnější využít odvážnější strategie obvykle označované jako dynamické, v pozdějším věku se doporučuje přístup konzervativnější. A jak tedy důchodové spoření nastavit, abyste z něj získali co nejvíce peněz?

Částka penzijního spoření

Výše státního příspěvku se odvíjí od výše pravidelně spořené částky a je připisována každý měsíc. Minimálně lze spořit částku 100 Kč, státní příspěvek však získáte až od částky 300 kč (a to 90 Kč měsíčně). Výše příspěvku se adekvátně zvyšuje až do maximální částky 230 Kč, kterou je možné dosáhnout při minimální spořené částce 1000 Kč, s dalším navýšením se pak už příspěvek nezvyšuje. Chcete-li tedy od státu dostávat co nejvíce peněz, je vhodné spořit alespoň 1000 Kč, dovolí-li vám to výdaje.

Výše daňové úlevy

Produkt důchodového spoření je ze strany státu podporován také daňovou úlevou. Pokud tedy spoříte více než 1000 Kč, vše nad tuto částku přechází do daňové úlevy, která se stanoví klasickým výpočtem. Ušetřit na daních tak můžete poměrně slušné částky, při spoření 5000 Kč měsíčně sleva činí až 7200 Kč.

Pravidelné spoření

Důležitým specifikem důchodového spoření je jeho pravidelnost. Abyste mohli čerpat státní příspěvky, musí se na vašem účtu objevit spořená suma každý měsíc. Pokud máte jako OSVČ velmi proměnlivou výši výdělků, můžete využít možnosti předplacení, zpětné nebo jednorázové doplacení příspěvků nárok na státní podporu nezakládá.

Zdroje

  • https://www.idnes.cz/finance/penze/penzijni-sporeni-optimalizace-vynos-zdaneni.A220112_114215_penze_frp
  • https://www.penize.cz/doplnkove-penzijni-sporeni/443720-pozor-jak-sporite-na-penzi-nahodilosti-prijdete-o-statni-prispevek