Vlasy

Jak se nechat ostříhat podle rysů obličeje: účes pro všechny 4 typy

Jak se nechat ostříhat podle rysů obličeje: účes pro všechny 4 typy

Nevěříte, že ten správný účes dokáže zvýraznit nejhezčí rysy vaší tváře a ubrat i pár let? Správný střih dokáže opticky zeštíhlit obličej, zdůraznit pohled očí nebo skrýt to, co nechcete, aby bylo vidět. 

Jak ale docílit toho vytouženého a správného účesu? Rozhodně se svěřte do rukou kadeřníka, který vám poradí a vytvoří ten správný vlasový look. Před samotnou návštěvou salonu však můžete zkusit vybrat vysněný účes sama podle tvaru a rysů vašeho obličeje. 

Účes podle rysů obličeje

Oválný obličej

Rysy tohoto typu obličeje bývají zpravidla vyvážené, jemné a sluší mu účes ve všech délkách. Dobře vypadá také vyčesaný do drdolu nebo klasického culíku. Nejlepší volbou jsou pro oválný obličej střihy bez vrstvení či sestříhání. Vyzkoušet můžete i rovnou hustou ofinu, která prohloubí pohled a upozorní na vaše oči.

Pro tento obličej není příliš vyhovující krátký pánský střih případně různé asymetrické vystříhání na jedné straně hlavy. 

Kulatý obličej

Pro kulatý obličej jsou typické širší rysy v oblasti tváří a spánků. Pro jejich zúžení je nejlepší vsadit na polodlouhé vlasy, spadající na ramena, s jemnou ofinou střiženou zešikma. Tento účes bude vypadat dobře i v případě stažení do copu nebo drdolu. 

Pokud chcete vyzkoušet raději kratší střih, váš výsledný styling by měl být nedbalý a plný objemu. Pro kulaté obličeje nejsou vhodné ostře střižená a uhlazená mikáda nebo pixie cut. 

Hranatý obličej

Tento typ obličeje i jeho rysy jsou samy o sobě dost výrazné, a to zejména v oblasti čelisti, lícních kostí a spánků. Nejvhodnější jsou asymetrické nebo vrstvené účesy doplněné o volné vlny. Vlny odvedou pozornost od výrazných linií a při přímém pohledu je zjemní. 

Vyvarujte se střihům, které končí nebo přiléhají těsně k oblasti brady. 

Srdcovitý obličej

Rysy tohoto typu obličeje se vyznačují širším čelem a postupně se zužující bradou. Důležité je účesem tyto rysy správně vyvážit. Proto směřujte pěšinku na stranu spolu s lehkou ofinou. Délka vlasů je ideální v oblasti pod rameny s lehce objemnými nebo zatočenými konci, které vyváží spodní linii obličeje. 

Vyvarujte se účesům které budou odhalovat a rozšiřovat zbytečně čelo spolu s dlouhými zplihlými vlasy. 

Jak určit tvar obličeje

Stáhněte si vlasy, včetně ofiny, do zcela uhlazené culíku, aby byl odhalený celý obličej. Můžete použít telefon a vyfotit se. Fotku poté vytiskněte a můžete rozbor provést na papíru nebo postupovat přímo na obličeji. 

Stoupněte si před zrcadlo, vezměte krejčovský metr nebo pravítko a změřte délku obličeje v oblastech: od kořínků vlasů k očím, od očí ke špičce nosu a poté od nosu k bradě. Zaznamenávat tyto body můžete například pomocí tužky na oči nebo rtěnky. 

Poté se zaměřte na šířku obličeje v oblastech: čela, lícních kostí a čelisti. Podle naznačených bodů na obličeji nebo na fotografii v porovnání s uvedenými rysy se můžete pustit do určování typu vašeho obličeje.