DalšíZdraví

Jak připravit zahrádku na podzim: 3 tipy co musíte udělat

Jak připravit zahrádku na podzim: 3 tipy co musíte udělat

Nenechte si ujít tipy pro úspěšné přezimování vaší zahrady. Podzim je obdobím, kdy se vaše zahrádka připravuje na odpočinek a zimní klid, ke kterému jí můžete pomoci. Správná příprava zahrádky na podzim je totiž klíčová pro úspěšné přezimování rostlin a pro to, aby vám v příštím roce úroda zase dělala radost. V tomto článku se dozvíte 3 důležité tipy na to, co musíte udělat, abyste svou zahrádku připravili na nadcházející chladné měsíce.

#1 Sběr ovoce a zeleniny a příprava rostlin na zimu

Prvním krokem je sklizeň dozrálého ovoce a zeleniny. Sklizeň zralých plodů a jejich správné skladování zaručí, že budete mít čerstvé produkty i v zimních měsících. Jablka, hrušky, brambory, mrkev, celer a petržel nachystejte k uskladnění do chladného sklepa s dostatečnou vlhkostí. Pokud nemáte sklep, pak vám postačí spodní přihrádka lednice. Zajistěte také, aby byly rostliny ochráněny před nadcházejícími mrazíky. Citlivější druhy proto zakryjte slámou nebo speciálními ochrannými plachtami.

Vykopejte brambory a sesbírejte další zeleninu a ovoce, které pak uskladníte
Vykopejte brambory a sesbírejte další zeleninu a ovoce, které pak uskladníte

#2 Zkraťte trávu, seřízněte keře a stromy

Podzim je ideálním obdobím pro ořezávání stromů a keřů, protože ty jsou v těchto měsících v klidové fázi. Odstraňte mrtvé větve a udržujte stromy a keře ve správném tvaru. Díky tomu, že je na podzim zkrátíte, budou příští rok zase bujaře růst. Před příchodem prvního mrazu zkraťte také trávník na optimální délku, která je obvykle kolem 5 až 7 cm. Krátká délka snižuje riziko onemocnění a umožňuje trávníku lépe přežít zimu.

Zkraťte trávu a seřízněte keře a stromy
Zkraťte trávu a seřízněte keře a stromy

#3 I na podzim je třeba o půdu pečovat a zalévat ji

Zalévání je i nadále důležité, i když se počasí ochladilo a večer i nad ránem bývá zima. Dbejte na to, aby rostliny dostávaly dostatek vody, která jim pomáhá přežít zimu. Zkontrolujte také, zda na rostlinách nejsou příznaky škůdců. Pokud narazíte na plísně nebo houbové infekce, použijte vhodné prostředky. Zahrádku pak zalévejte ideálně ráno, abyste předešli nočnímu zamrzání. Nezapomeňte o půdu také důkladně pečovat. Dodávejte jí živiny a organickou hmotu.

A co dalšího se dá dělat na zahradě na podzim? Plánujte!

Využijte podzimní měsíce k plánování na příští rok. Rozmýšlejte o nových rostlinách, které byste chtěli vysadit, a připravte si záhony a půdu pro nadcházející sezónu. Můžete si představit, že jste zahradní architekt, a vytvořit si na zahradě příští rok doslova oázu klidu a pohody. Stačí správně rozmístit rostliny, květiny a keře, díky čemuž vytvoříte ideální zátiší pro chvíle relaxace.

Můžete také plánovat, jak si zahradu uzpůsobíte příští rok
Můžete také plánovat, jak si zahradu uzpůsobíte příští rok