KrásaKrása a módaZdraví

Ideální míry ženy: čísla, která (ne)existují!

Ideální míry ženy: čísla, která (ne)existují!

Většina žen stráví podstatnou část života honbou za dokonalou postavou. V některých dějinných epochách je snaha dosáhnout perfektních měr protkaná různými sférami lidského života více, v některých méně. Vždy se však ženy snaží podřizovat aktuálním trendům, které nařizují, jak má dokonalé ženské tělo vypadat. Existují ale vlastně ideální míry ženy?

Ideální míry ženy: neexistují

Ideální míry ženy se neustále v čase proměňují. Jistě víte, že v dobách gotických byl opěvován ideál vyhublé ženy, zatímco baroko přálo oblým tvarům. Pokud zůstaneme v bližší minulosti, pak v ideálům padesátých let patřily výrazné boky a úzký pas, zatímco na přelomu dvacátého a jednadvacátého století plnily stránky módních časopisů na kost vyhublé modelky.

V dnešní době do ideálů krásy promlouvá naštěstí zdraví žen i zdravý rozum obecně. Není požadována extrémní vyhublost, ale na druhou stranu nejsou obdivovány přehnaně oblé tvary. Udává se, že by poměr mezi ženským pasem a boky měl být v rozmezí 0,75 až 0,8. Čili pokud je váš objem boků 100 centimetrů, pak by se obvod vašeho pasu měl pohybovat mezi 75 a 80 centimetry. Jedná se ale jen o ideál, jemuž se není třeba slepě podřizovat.

Ženy do 30 let by měly mít v ideálním případě mezi 14 a 21 % tukové tkáně. To znamená, že u padesátikilové ženy by měl objem tukové tkáně tvořit přibližně 8 až 10 kilogramů. A to není právě málo. S postupujícím věkem se navíc tento poměr dále zvyšuje. 25 až 30 % hmotnosti by u žen měla tvořit svalová tkáň.

Ideální míry ženy: existují

Navzdory všemu, co zde bylo dříve uvedeno, je nutné zmínit jednu konkrétní míru, kterou byste se měly řídit. Touto mírou je obvod vašeho pasu. Bez ohledu na výšku nebo typ postavy se mnoho odborníků shoduje, že by ženský pas neměl nikdy přesáhnout míru osmdesát centimetrů, jelikož větší obvod v pase naznačuje přílišné množství břišního tuku, který může ohrožovat na životě. Ze zdravotního hlediska je proto vhodné právě tuto míru hlídat.