Další

Co vysadit k rajčatům? Tipy zahrádkářů pro jaro 2023

Co vysadit k rajčatům? Tipy zahrádkářů pro jaro 2023

Rajčata patří mezi oblíbenou zeleninu. Jsou chutná a našemu tělu dodávají zdravé živiny. Ani jejich pěstování není náročné. Rajčata můžete dokonce pěstovat společně s bylinkami, některými dalšími druhy zeleniny a dokonce i s okrasnými květinami. Pokud správně zkombinujete jednotlivé druhy, nebudou si bránit v růstu a navíc si ještě prospějí. Vybírejte repelentní rostliny, které odpuzují škůdce, zelenině se tak bude dobře dařit a vy získáte bohatou úrodu. Co tedy vysadit k rajčatům?

Bylinky

Většina bylinek nepotřebuje pro svůj růst mnoho prostoru, jsou tedy ideální volbou pro pěstování ve společnosti rajčat. Ideální volbou jsou máta, šalvěj, tymián, bazalka, pažitka, koriandr, nebo kopr. Tyto bylinky navíc nevoní hmyzím škůdcům a ti se budou vašim rajčatům vyhýbat obloukem.

Další druhy zeleniny

Rajčatům se bude dařit i s některými dalšími druhy zeleniny:

  • Listová zelenina

Především se jedná o různé druhy salátů. Ty navíc udržují vláhu v půdě. Milují chladno, takže jim stín od rajčat jen prospěje.

  • Ředkvičky

Prospívá jim stín. Pokud je tedy budete pěstovat pod rajčaty, bude se jim dobře dařit.

  • Kořenová zelenina

Ani většině kořenové zeleniny nebude vadit stín, který vytvářejí rajčata. Zasaďte nebo zasejte k nim mrkev, tuřín nebo pastiňák. Zajistíte tak minimální přísun dusíku a zelenina tak vytvoří větší kořeny, což je u tohoto druhu žádoucí.

  • Cibule

Pro svůj růst nepotřebuje mnoho místa a také rajčatům nebude ubírat více živin. Navíc zrovna nevoní hmyzu, takže rajčata od něj ochrání. Také nemá listy, které by rajčatům vytvářely stín.

  • Česnek

Stejně jako cibule, i česnek funguje jako přirozená ochrana proti škodlivému hmyzu. Také potřebuje pro svůj růst méně prostoru a nepotřebuje mnoho živin. Stejně jako cibule jeho listy nestíní rajčatům.

  • Chřest

Jeho výhonky je potřeba sklízet mladé. Jinak budou zasahovat mezi listy rajčat. Chřest má také ochrannou funkci, čistí půdu od hlístic. Ty se u rajčat vyskytují velice často.

Okrasné rostliny

Blízko rajčat můžete pěstovat také okrasné květiny. Poblíž rajčat se bude dařit afrikánům, měsíčku lékařskému, levanduli, maceškám a dokonce i růžím. Kromě toho květy přilákají opilovače a tím zvýší rajčatovou úrodu.