Cviky a vybaveníKrásaZdraví

Chůzí ke štíhlé linii: 3 tipy na vhodnou obuv

Chůzí ke štíhlé linii: 3 tipy na vhodnou obuv

Vyvážená strava v kombinaci s pravidelným pohybem je klíčem ke štíhlé linii. Správně vybrané boty přitom nejen zlepší vaše pohodlí a ochranu nohou, ale mohou také zvýšit spalování kalorií a posílí svaly. Pokud se chystáte ke zdravějšímu životnímu stylu zapojit také pravidelnou chůzi, nenechte si ujít 3 tipy na vhodnou obuv, která vám pomůže snáze dosáhnout vašich cílů.

Ideální boty pro pravidelný pohyb

Jaké požadavky by měly splňovat boty vhodné pro pravidelný pohyb? Zde je několik tipů:

  • Lehká obuv – Zaměřte se na lehké boty. Těžká obuv totiž může zbytečně zpomalit váš krok a zvyšovat únavu. Lehké boty vám naopak umožní rychlejší a efektivnější pohyb, čímž zvýšíte i počet spálených kalorií.
  • Správná velikost – Vhodná obuv by vám měla přesně padnout. Při nákupu bot proto věnujte pozornost správné velikosti a šířce. Boty by měly poskytovat dostatečnou oporu chodidlům a neměly by nikde tlačit.
  • Zohledněte povrch, po kterém budete chodit – Při výběru obuvi nezapomínejte na povrch, na kterém budete nejčastěji chodit. Pokud často chodíte venku po nezpevněném terénu, zvolte boty s dobrou trakcí a odolností vůči povětrnostním podmínkám. Pokud se většinu času pohybujete v interiéru, například v posilovně na běžeckém pásu, můžete zvolit pohodlné a prodyšné boty s tenčí podrážkou.
Pro pochůzky po městě vám postačí i kvalitní tenisky
Pro pochůzky po městě vám postačí i kvalitní tenisky

3 typy obuvi pro pravidelnou chůzi 

Pro každodenní chůzi jsou kvalitní boty nezbytné. Dle terénu musí zajistit optimální tlumení nárazů a ochranu nohy před nepříznivým počasím. Vyberte si proto takový pár bot, který bude mít dobrou podrážku a odpružení, a hlavně volte takovou obuv, která vám bude pohodlně sedět.

  1. Kvalitní tenisky – Pro běžné pochůzky po městě můžete zvolit i klasické tenisky, které ovšem musí být kvalitně zpracované. Nemělo by jim chybět šněrování, které zajistí vždy optimální utažení na chodidle. Díky tomu bude vaše noha maximálně stabilní.
  2. Trekové boty – Jestli budete vyrážet za chůzí do terénu, vsaďte na kvalitní trekové boty. Vyznačují se speciálně zpracovanou podrážkou, která nohám zajistí patřičnou oporu a ochranu před nerovným terénem. Navíc bývají odolné vůči povětrnostním vlivům a nepříznivému počasí. 
  3. Barefoot – Tento typ bot zajišťuje maximální kontakt s terénem, simulují totiž chůzi naboso. Barefoot boty přitom nohám poskytují dostatek prostoru, abyste se v nich mohly pohybovat co nejpřirozeněji. Největší výhodou však je, že podporují zdravé držení těla, což oceníte zejména tehdy, pokud v pracovní době sedíte často u počítače. 
Do terénu volte trekovou obuv
Do terénu volte trekovou obuv

Jak zapojit chůzi do běžného dne

Choďte více i během pracovních dnů, brzy uvidíte výsledky. Budete-li navíc chodit na čerstvém vzduchu, načerpáte i více energie ze sluníčka a budete se cítit lépe. 

  • 10 až 15 minut chůze – Alespoň 15minutovou dávku denní chůze můžete absolvovat cestou do práce. Stačí, když vystoupíte z tramvaje či autobusu o zastávku dříve a zbývající úsek dojděte pěšky. Další dávku chůze si můžete střihnout během polední pauzy, kdy můžete zapojit i své kolegy.
  • 10 minut chůze – V práci máte vše hotovo a domů vás nic netáhne? Zajděte si ještě na malou procházku na čerstvý vzduch. Chodit ale můžete i doma, například při domácím úklidu můžete naběhat až několika kilometrů.
  • 5 minut chůze – I malé časové úseky se počítají. Zkuste třeba jen chůzi ke kávovaru, na poštu nebo do květinářství. Proložte celodenní sezení čas od času nějakou procházkou či krátkou chůzí.
Zapojte do svého dne více chůze
Zapojte do svého dne více chůze