Další

Češi musí ihned vyměnit tento spotřebič, jinak bude obrovská pokuta. Proč?

Češi musí ihned vyměnit tento spotřebič, jinak bude obrovská pokuta. Proč?

Vybrané kotle na tuhá paliva dospěly na konec své životnosti. Proč a kdy je nutné je vyměnit? A co hrozí, pokud svou povinnost zanedbáte?

Které kotle bude potřeba vyměnit

Ministerstvo životního prostředí uvádí, že bude zakázáno provozovat kotle, které nesplňují minimální požadavky uvedené v příslušné příloze zákona o ochraně ovzduší.

Dotknout se má opatření objektů určených k bydlení, což znamená rodinných domů, bytových domů a staveb pro rodinnou rekreaci. Zákaz vejde v platnost už 1. září 2024 a na výměnu starého zařízení je proto skutečně nejvyšší čas.

Konkrétně se tato změna dotýká kotlů, které spadají do emisní třídy 1 nebo 2 v souladu s normou ČSN EN 303-5, ale také těch, které nemají žádnou třídu stanovenou, což se týká primárně zařízení vyrobených před rokem 2000. Stejně tak už nemohou být dále v provozu zařízení, která jsou vyrobená či jakkoli upravená svépomocí.

Ještě v polovině loňského roku se přitom uvádělo, že tímto způsobem topí zhruba 150 000 českých domácností. Šlo o odhad ministerstva životního prostředí. Počátkem roku 2024 však informovala tuzemská média, že konečný počet může být dle expertů z Asociace podniků topenářské techniky až o 100 000 vyšší.

Co se stane, když výměnu zanedbáte

Zákon však, pozor, odlišuje lokální topidla. Což jsou například krby, kamna, krbová kamna, ale také o vařiče či sporáky. Ta se tedy měnit nemusí. A to dokonce ani v případě, že mají teplovodní vložku a jsou napojena na otopnou soustavu.

Hlavním důvodem pro předpokládanou výměnu výše jmenovaných zdrojů vytápění je neekologický provoz. Do ovzduší totiž vypouštějí značné množství škodlivin. Spotřebitelé by se těchto provedení však měli vzdát i ve vlastním zájmu. Kotle se totiž vyznačují zároveň i nízkou energetickou účinností. Uvádí se, že využijí kolem 70 % paliva.

O nutnosti výměny starých modelů se v Česku hovoří už přibližně 10 let. Výslovný zákaz přitom měl vstoupit v platnost už o dva roky dříve, původně se počítalo s datem 1. září 2022. Majitelé nemovitostí tak měli poměrně dost času se připravit. Kdo tak nestíhá pořízení nového kotle ani dnes, hrozí mu tučná pokuta ve výši až 50 000 Kč.

Je přitom poměrně vysoká šance, že ji můžete dostat, pakliže se snažíte skutečně posunout pořízení nového topného zařízení na poslední chvíli. Samotní výrobci totiž nestíhají a čeká se v některých případech až rok.

Zdroje

https://www.dumazahrada.cz/clanek/vymena-kotle-dotace-na-kotel-ekologicke-vytapeni-20231125.html

https://schlieger.cz/blog/povinna-vymena-kotlu-tyka-se-i-vas-a-kolik-na-ni-mate-casu/