Krása a módaZdraví

Burčák může být zdravý pro střeva i pleť. Zkuste tyto tipy

Burčák může být zdravý pro střeva i pleť. Zkuste tyto tipy

Září je měsícem vinobraní, se kterým se pojí i výroba burčáku. Jedná se o částečně zkvašený hroznový mošt, který je však alkoholický. Vzniká jako meziprodukt během výroby vína. Nabízí lahodnou chuť, ale také blahodárné účinky na naše zdraví.

Co všechno obsahuje burčák?

Pokud je burčák kvalitní, obsahuje velké množství přirozených cukrů. Ty představují rychle vstřebatelný zdroj energie. Mezi další tělu prospěšné látky patří vitamíny skupiny B a některé stopové prvky – zinek nebo železo. Ty mají pozitivní vliv na metabolické procesy, které probíhají v našem těle. Součástí burčáku jsou také přirozené bakterie a kvasinky.

Pozitivní vliv na naše tělo

Burčák má blahodárný vliv na pokožku a její deriváty – vlasy a nehty. Tiamin v něm obsažený má blahodárný vliv na činnost srdce. Nikotiamid brání vzniku nervových a kožních poruch. Kyselina pantotenová chrání sliznici a zažívací trakt. Také má pozitivní vliv na cévy a podporuje odbourávání tuků (cholesterol a triglyceridy). Pozor by si měli dát diabetici, neboť obsahuje velké množství cukru. Konzumovat bychom jej však měli s mírou, přeci jen se jedná o alkohol.

Jak jej pít?

Nabízí se hned několik stádií:

  • Sladký – zde je vyšší množství přírodního cukru a méně alkoholu. Má moštovou a ovocnou chuť. Tato varianta je nejrozšířenější.
  • Ve varu – tady mají kvasinky nejvyšší aktivitu, cukr a alkohol je v poměru 1:1. Jedná se o fázi po bouřlivém kvašení moštu.
  • Po zlomení – v tomto případě je alkoholická chuť vyšší, je méně sladký, obsahuje více alkoholu a vystupují kyselinky.
  • Mydliňák – má znatelnější alkohol a ostřejší kyselinky.
  • Mladé víno – má ustálenou chuť, dochází k sedimentaci kvasných kalů. Jedná se o téměř čisté víno.

Různé barvy

Ochutnat můžete různé barevné odstíny. Červenou barvu má mošt, který kvasí se rmutem modrých hroznů. Ty se využívají pro výrobu vína červeného. Žlutou barvu má burčák, který se vyrábí z bílého hroznového vína. Z toho se šťáva lisuje hned. Růžovou barvu má pak burčák, který se vyrábí stejně, jako burčák žlutý. K jeho výrobě se však používají hrozny modré.