Zdraví

Bradavice ve vlasech: Jak se jich zbavit?

Bradavice ve vlasech: Jak se jich zbavit?

Bradavice jsou kožní výrůstky, které jsou způsobeny lidským papilomavirem (HPV). Bradavice se mohou objevit na jakékoli části těla, včetně pokožky hlavy. Jak odstranit bradavice z pokožky hlavy se dozvíte v tomto článku.

Jaká je příčina bradavic?

Bradavice na hlavě jsou způsobeny virem nazývaným HPV. HPV se může přenášet na jiné osoby, zejména přímým kontaktem kůže na kůži. Může se také šířit dotykem předmětů nebo povrchů, které přišly do kontaktu s virem. Nebezpečné jsou tedy ručníky, holicí strojky nebo podlahy veřejných sprch a šaten. HPV typicky proniká ootevřenou ranou.

Odstranění bradavic na hlavě

Mnohokrát bradavice zmizí samy bez léčby. Samovolné zmizení však může někdy trvat měsíce až roky.

Vzhledem k tomu, že bradavice mohou být často na obtíž, je vhodné použít něktré druh léčby, který bradavice odstraní. Uvádíme některé z potenciálních možností léčby bradavic:

  • Kyselina salicylová
  • Kryoterapie
  • Elektrochirurgie

Pokud se nakazíte bradavicemi, rozhodně nedoporučujeme stříhání nebo holení vlasů. Je totiž velmi vysoké riziko, že si bradavice roznesete na další části pokožky hlavy či jiné části těla.

Kyselina salicylová

Kyselina salicylová je lék, který je volně prodejný. Nejčastěji se prodává jako tekutina, gel nebo náplast napuštěný právě kyselinou salicilovou. Funguje tak, že postupně rozpouští vrstvy bradavice.

Léčiva s kyselinou salicilovou aplikujte denně přímo na bradavici aplikujete denně přípravky. I když tato léčba může mít dobré výsledky, může trvat několik týdnů, než bude účinná.

Kryoterapie

Kryoterapie bradavic spočívá v jejich zmrazení kapalným dusíkem. Extrémní chlad z kapalného dusíku zničí vnější vrstvy bradavice, která pak „vypadne“odpadne“.

Kryoterapie se obvykle provádí v ordinaci dermatologa. Existují však různé volně prodejné produkty, které lze použít i ke zmrazení bradavic. Tyto produkty nedosahují stejné teploty jako kapalný dusík a nejsou ani zdaleka tak účinné.

Elektrochirurgie

Při elektrochirurgii používá dermatolog k vypálení bradavice elektrický proud. Poté se bradavice seškrábne.