V posledních měsících se objevuje stále víc informací ohledně škodlivosti akrylových nehtů. Jaká jsou zdravotní rizika umělých nehtů a s jakými zdravotními problémy je jejichž nošení spojováno? Ačkoli v minulosti bylo nošení umělých nehtů pokládáno za zcela bezpečné, dnes si tímto tvrzením již odborníci tak jistí nejsou. Upozorňují na možné problémy a riziko nezvratného poškození přírodních nehtů.
Rozlišujte mezi materiály
Nejsou umělé nehty jako umělé nehty! Míra zdravotních rizik se odvíjí od materiálu, který si na své nehty necháváte aplikovat. Akryl je velmi pevný a odolný, díky čemuž bývá doporučován ženám, které vykonávají manuální práci. Riziko poškození manikúry je totiž v případě akrylu mnohem nižší než u gelových nehtů.
UV záření i nebezpečná chemie
Zejména gelové nehty se zapékají pomocí UV záření. Neblahé zdravotní důsledky UV záření na lidskou pokožku již odborníci mnohokrát prokázali. Koledujete si proto o vznik rakoviny kůže. Materiály, z nichž jsou navíc nehty tvarovány obsahují mnoho agresivní chemie včetně metylometakryláty, ethylmetakryláty nebo peroxid benzylu. Ty mohou způsobit podráždění pokožky, stejně tak ale i bolesti hlavy, astma či problémy s plodností. Přibývá také alergických reakcí, jejichž původ může být přinejmenším různý. Častým zdrojem alergických reakcí v současnosti jsou právě akrylové nehty.
Nebezpečí můžete snížit
Aby pro vás akrylové nehty nebezpečí nepředstavovaly, řiďte se několika prostými pravidly. Vybírejte si vždy kvalitní nehtový salón, ve kterém pracovníci kladou velký důraz na hygienickou čistotu. Snížíte tím riziko zavlečení infekce ze špatně omytých nástrojů. Zároveň si volte ozkoušené materiály a mezi jednotlivými cykly dopřejte svým nehtům odpočinek.