Horký a sladký čaj je nejlepším lékem na podzimní chmurnou náladu. Zahřeje na těle i na duši, posílí imunitu a pomůže při nachlazení. Které recepty stojí za vyzkoušení? Máme pro vás tipy.
Nejlepší podzimní čaje
Pokud už vás sáčkové čaje neuspokojí, zkuste si uvařit poctivý domácí čaj z podzimních plodů, bylinek a voňavého koření. Jako základ můžete použít jablka, šípek, citrusy či jiné ovoce. Na podzimní únavu a nachlazení se hodí bylinky jako jitrocel, kopřiva nebo maliník.
Výraznou chuť, která zahřeje, dodá špetka mleté skořice, hřebíčku, zázvoru, kardamonu nebo muškátového oříšku. Lahodný podzimní nápoj si tak můžete namíchat pokaždé jinak podle chuti a nálady. Jako inspiraci uvádíme tři oblíbené recepty.
Na podzimní večery: Domácí pečený čaj
Domácí pečený čaj si můžete snadno připravit do zásoby. Přichystejte si:
- 2 kg nakrájeného ovoce (mix různých druhů – jablka, hrušky, švestky, rybíz… použít lze čerstvé i mražené, zhruba ½ množství by měly tvořit kyselejší druhy)
- asi 0,5 kg cukru krupice (dle chuti)
- celé koření (skořice, badyán, hřebíček)
- 2 dl rumu (není nutný)
- pekáček
- malé zavařovací skleničky
Promíchané ovoce vložíme spolu s kořením do pekáčku a zasypeme cukrem. Případně můžeme přidat rum. Pekáček vložíme do trouby předehřáté na 200°C a pečeme dokud ovoce nepustí šťávu (zhruba 50 minut). Občas promícháme. Z horké směsi vyndáme skořici a ihned přemístíme do malých skleniček. Zavíčkujeme a na 5 minut překlopíme dnem vzhůru. Čaj připravujeme z jednotlivých skleniček tak, že směs zalijeme horkou vodou a promícháme. Na jeden šálek čaje stačí zhruba 3 – 4 polévkové lžíce směsi.
Posílí imunitu: Pomerančovo-zázvorový černý čaj
Po vycházce v chladném podzimním počasí jistě oceníte sladký pomeranč, hřejivý zázvor a silný černý čaj. Budete potřebovat:
- šťávu ze 3 – 4 pomerančů
- kousek oloupaného a nakrájeného zázvoru
- 1 lžičku sypaného Earl Grey
- 100 ml horké vody
- med (není nutný)
V hrnci smícháme pomerančovou šťávu a kousky zázvoru a přivedeme k varu. Mezitím necháme chvilku louhovat čaj. Oboje tekutiny scedíme přes sítko do hrnečku a podle chuti přidáme med.
Nejen na nachlazení: Čaj z maliníku
Neváhejte využít poslední letošní mladé lístky maliníku a připravit si z nich lahodný čaj. Maliník má blahodárný vliv na horní cesty dýchací, pomáhá při problémech s trávením, ale je také silně močopudný. Na 0,5 l vody postačí větší hrst čerstvých, nebo vrchovatá lžíce sušených listů. Louhujte 10 – 15 minut, případně dochuťte medem.