Samozřejmě ideální ženské tělo není kostra potažená kůží. Nějaký ten tukový polštářek našemu zdraví nijak neškodí. Ba právě naopak! Určité % množství podkožního tuku je pro zdraví člověka, a zejména pak ženy, naprosto nezbytné. Musíme ovšem rozlišovat mezi zdravou mírou tukové tkáně a nadváhou či dokonce obezitou, která má na fyzické zdraví naprosto opačný dopad.
Kolik tuku v těle máme mít?
Ideální množství tělesného tuku se liší podle pohlaví, a to poměrně zásadně. % tělesného tuku u mužů by nikdy nemělo klesnout pod 5 %, zatímco u žen je tato hodnota dokonce 12 %. Ženské zdraví je totiž na vhodném množství tuku více závislé. S rostoucím věkem průměrné % tělesného tuku roste. U mladých žen se pohybuje mezi 14 a 21 %, u žen ve středním věku mezi 15 a 23 %. Pro ženy nad 50 let je běžný poměr tukové tkáně mezi 16 a 25 %.
Kde má tuk místo a kdy jej považujeme za rizikový
Odborníci považují za rizikové, pokud poměr tukové tkáně z žen přesáhne 32 %. V té době se totiž začínají projevovat různé choroby a potíže spojené s vysokou hmotností. Obrovský problém nastává, pokud se tuk usazuje v oblasti srdce, kterému tak překáží v práci. Stejně tak nemá tuk místo v cévách, které zužuje a způsobuje tak vysoký krevní tlak.
Problematickou formou tuku je takzvaný viscerální tuk, který se usazuje v okolí vnitřních orgánů, a tím ovlivňuje jejich funkci. Naopak správnou „zásobárnou“ tuku je podkoží. Podkožní tuk představuje pro tělo cenný zdroj energie a „materiál“ pro termoregulaci. Umožňuje také vstřebávání vitamínů A, D, E, K a pomáhá k tvorbě hormonů.
Tuk na břiše u žen bývá obvykle především podkožní, a to znamená, že jde zejména o kosmetický problém. Pokud vás tedy trápí měkké tukové polštářky kolem pasu, zaměřte se na svůj celkový životní styl. Tuk na břiše u žen však v drtivé většině případů nepředstavuje žádné zdravotní riziko.