Výživa a doplňkyZdraví

5 tipů na snadnou a levnou domácí výrobu zdravých jídel a svačin

5 tipů na snadnou a levnou domácí výrobu zdravých jídel a svačin

Ve světě plném rychlého občerstvení a polotovarů je často obtížné najít zdravé alternativy, které jsou příjemné jak pro peněženku, tak i chuťové buňky. Domácí příprava zdravých jídel a svačin ale může být jednoduchá, zábavná, a přitom cenově dostupná. V tomto článku vám proto přinášíme 5 inspirujících tipů, jak připravovat chutné zdravé jídlo přímo ve vaší kuchyni.

Plánujte jídla podle aktuálních akcí

V případě, že chcete ušetřit, je plánování jídel dopředu klíčovým prvkem při přípravě zdravých pokrmů a svačin. Sledujte proto aktuální akce a slevy, které lze vyčíst z letáků – ty vám mohou přistát ve schránce, nebo jsou snadno k dohledání na internetu. Před nákupem si vždy udělejte seznam potravin, které budete k vaření potřebovat, a zaměřte se na čerstvé ingredience, jako je ovoce, zelenina, celozrnné produkty a kvalitní bílkoviny (maso). Nakupujte také sezónní potraviny, které jsou často levnější a plné živin.

Nakupujte jídlo v akci
Nakupujte jídlo v akci

Připravujte jídlo ve větším množství

Když připravujete hlavní jídlo, myslete dopředu a nevařte pro každého jen jednu porci. Uvařte větší počet porcí, abyste mohli jídlo využít i pro další jídla a svačiny – nemusíte mít přitom vždy stejné jídlo, stačí změnit přílohu nebo si se surovinou více pohrát. Připravte si například pečená kuřecí prsa či stehna a zapečenou zeleninu, kterou můžete využít na různé zdravé pokrmy po celý týden.

Připravené jídlo můžete i zavařit
Připravené jídlo můžete i zavařit

Zkuste si připravit vlastní omáčky a marinády

Spousta hotových omáček a marinád obsahuje velké množství přidaného cukru a umělých přísad, v takovém případě se o zdravém jídle nemůžeme bavit. Zkuste si proto připravovat vlastní omáčky a marinády doma, používejte při tom bylinky, koření a přírodní sladidla, jako je například med nebo javorový sirup. Budete tak mít plnou kontrolu nad obsahem živin i chuťovým profilem.

Domácí omáčka k masu z bylinek
Domácí omáčka k masu z bylinek

Snídáte rádi? Upečte si vlastní müsli nebo granolu

Mnoho komerčních müsli, ovesných tyčinek a ořechových směsí obsahuje velké množství cukru a nasycených tuků – pravidelné pojídání těchto přeslazených směsí by pak mohlo překazit vaši snahu zhubnout nebo nastolit zdravý životní styl. Připravte si proto své vlastní zdravé verze těchto pochoutek. Smíchejte ořechy, semínka, sušené ovoce a med nebo javorový sirup, směs vložte na vymazaný plech a upečte. Vytvoříte si tak vlastní tyčinky nebo zapékanou granolu na svačiny a snídaně plné živin.

Domácí granola
Domácí granola

Zbylé suroviny využijte k přípravě smoothie

Smoothie jsou skvělým řešením, jak získat denní dávku vitamínů z ovoce a zeleniny, a přitom takzvaně zlikvidovat zbytky. Pokud často kupujete čerstvé ovoce, které nestihnete zkonzumovat, připravte si své vlastní domácí smoothie. Přidávat můžete také zmražené ovoce a zeleninu a také rostlinné mléko, jogurt nebo semínka pro extra výživu. Smoothie lze dokonce připravit i ze zeleniny, jako je špenát nebo římský salát, kterou do nápoje snadno zakomponujete.

Domácí smoothie
Domácí smoothie