Výživa a doplňkyZdraví

4 tipy pro úspěšné nákupy: Jak nakupovat čerstvé a zdravé potraviny

4 tipy pro úspěšné nákupy: Jak nakupovat čerstvé a zdravé potraviny

Nákup čerstvých a současně zdravých potravin je pro mnohé z nás výzvou. Výběr je třeba podrobit nejen zdravému životnímu stylu, ale také chutím a sezónnosti. Je důležité se zaměřit na správné suroviny, které jsou bohaté na živiny a přispívají k udržení zdraví. Zajímá vás, jak na to? Čtěte dále, máme pro vás několik tipů, které vám pomohou nakupovat čerstvé a zdravé potraviny.

Plánujte dopředu a vytvořte si seznam

Plánování je klíčovým prvkem úspěšného nakupování zdravých potravin. Před tím, než se vydáte do obchodu, udělejte si chvíli čas a vytvořte si seznam potravin, které potřebujete. Zamyslete se nad tím, jaké druhy potravin by neměly chybět ve vašem jídelníčku a které živiny byste se měli snažit zařadit tak, aby jídelníček ladil se zdravým životním stylem. 

Vsaďte na sezónní potraviny

Přemýšlejte o sezónních produktech, které jsou zpravidla čerstvější a mnohdy také cenově dostupnější. Tím, že si vytvoříte seznam, minimalizujete riziko nakupování nezdravých potravin a zajistíte, že získáte všechny potřebné ingredience pro zdravé jídlo.

Plánujte nákup dopředu
Plánujte nákup dopředu

Vybírejte čerstvé a nezpracované potraviny

Při nakupování se snažte vyhýbat potravinám, které jsou příliš průmyslově zpracované a plné přidaných cukrů, tuků, a hlavně konzervačních látek. Místo toho se zaměřte na čerstvé a nezpracované potraviny, které ladí s aktuální sezónou – je to převážně o ovoce a zelenina, maso, ryby a mléčné výrobky, ale také celozrnné výrobky. Tyto potraviny jsou bohaté na živiny a mají nižší obsah nežádoucích látek. 

  • TIP: Pokud je to možné, vyberte si biopotraviny, které jsou pěstovány bez použití pesticidů a geneticky modifikovaných organismů. 
Nakupujte čerstvé suroviny, které nejsou zpracované
Nakupujte čerstvé suroviny, které nejsou zpracované

Čtěte etikety

Když nakupujete balené potraviny, je důležité si všímat etiket. Přečtěte si, jaké informace výrobce udává o složení a vyhněte se potravinám s vysokým obsahem nasycených tuků a trans-tuků, soli a přidaných cukrů. Dbejte na to, aby byly potraviny, které kupujete, co nejčistší a nejprostší co se složení týče. Zkontrolujte také datum spotřeby, abyste si byly jisti, že potravina je čerstvá – pozor na to, že podezřele dlouhé datum spotřeby značí použití konzervantů. 

Čtěte pozorně etikety
Čtěte pozorně etikety

Nakupujte v místních obchodech a na tržištích

Místní obchody a tržiště často nabízejí kvalitní čerstvé potraviny. Podpořte místní farmáře a tuzemské výrobce tím, že budete nakupovat jejich produkty. Máte také možnost se zeptat na původ potravin a zjistit více informací o tom, jak jsou pěstovány nebo zpracovávány. Místní potraviny mají často kratší dodací cestu, což znamená, že jsou čerstvější a obsahují více živin, nehledě na menší ekologickou stopu. 

Podpořte místní farmáře
Podpořte místní farmáře