Cviky a vybaveníKrásaZdraví

4 kroky k výběru sportovní podprsenky

4 kroky k výběru sportovní podprsenky

Sportovní podprsenka je nezbytnou součástí výbavy každé sportovkyně. Správně zvolená podprsenka zajistí nejen pohodlí, ale především ochranu a podporu prsou během fyzické aktivity. Při výběru sportovní podprsenky je důležité brát v úvahu několik klíčových faktorů, které zajistí, že se budete cítit pohodlně a bezpečně během tréninku či závodu. Čtěte dále, podíváme se totiž na 4 důležité kroky, které vám pomohou vybrat si tu nejlepší sportovní podprsenku.

Správná velikost je základ

Tím nejdůležitějším krokem při výběru sportovní podprsenky je správné změření vaší velikosti. Změřte si obvod hrudníku pod prsy a také na nejširším místě hrudníku – tyto údaje vám pomohou určit správnou velikost podprsenky. Při výběru si však dejte pozor na to, že sportovní podprsenky se často nabízejí v odlišných velikostech než běžné podprsenky, takže se nespoléhejte na svou běžnou velikost.

  • Tip pro správný výběr: Během zkoušení si zkuste pod ramínka a spodní lem podprsenky vložit dva prsty, podprsenka by vám neměla plandat, ani vás táhnout a svírat.
Správná velikost je základ
Správná velikost je základ

Pevnost a komprese

Kompresní podprsenku zvolte v případě menší velikosti prsou. Hodí se také při nízké až střední intenzitě zátěže během sportu nebo cvičení. Nekompresní podprsenka se naproti tomu hodí pro majitelky větší velikosti prsou, nebo při sportu a cvičení s vyšší intenzitou. Při výběru sledujte, jaká je pevnost podprsenky, protože pokud prsům nezajistí dostatečné omezení pohybu, pak je její použití zbytečné. Vsaďte na pevný materiál, který prsa při pohybu udrží u těla, nebo zvolte podprsenku s vyztuženými košíčky. 

Pevnost a komprese
Pevnost a komprese

Materiál pro maximální komfort

Vhodný materiál podprsenky by měl dobře odvádět pot a být maximálně pohodlný. Sportovní podprsenka musí být funkční, proto se nebojte za ni připlatit. V mnoha případech se jedná o kombinaci polyesteru, polypropylenu, elastanu nebo polyamidu, každý z nich je dobrou volbou. Pozor ovšem na to, že u levnějších podprsenek hrozí rychlejší vytahání, brzy začnou ztrácet svůj tvar a funkčnost.

Materiál musí být komfortní
Materiál musí být komfortní

Vhodný střih podle typu vaší postavy  

Na výběr vhodného střihu má největší vliv tvar vaší postavy, každému totiž sedne jiný střih. Důležitý je při výběru také sport, jaký budete v podprsence provozovat. Kupříkladu platí, že čím větší máte prsa, tím širší ramínka by měla podprsenka mít. Naproti tomu úzká ramínka se hodí spíše pro méně náročné aktivity, jako je například pilates nebo jóga. Dbejte na to, aby se ramínka sportovní podprsenky nikdy nedotýkala krku, jinak by mohlo dojít k nepříjemným odřeninám. 

Vhodný střih podle typu postavy
Vhodný střih podle typu postavy

Tip na závěr – nebojte se podprsenku otestovat

Při zkoušení sportovní podprsenky doporučujeme vyzkoušet některé cviky nebo se alespoň zkuste rozpohybovat tak, jako byste simulovali cvičení při tréninku. Sportovní podprsenka vám totiž musí zachovat komfort a pohodlí především během aktivního pohybu. Aby během sportu nedošlo k poranění prsou, je nezbytné, aby sportovní podprsenka minimalizovala pohyb prsou do všech stran. Zkuste proto rozpažení rukou, poskakování nebo prudké výpady.

Nebojte se podprsenku před koupí otestovat
Nebojte se podprsenku před koupí otestovat