Zdraví

Jak si zhnusit cigarety

Jak si zhnusit cigarety

Chcete se zbavit závislosti na tabákových výrobcích, ale vaše pokusy jsou opakovaně nezdařilé? V následujícím článku vám představíme několik tipů, jak si zhnusit cigarety, které vám mohou ve vašich snahách velmi pomoci.

Přestávejte postupně

Chcete-li se zbavit kouření a zhnusit si cigarety, musíte počítat s tím, že půjde o delší proces. Pokud je tělo navyklé na dávky nikotinu a pravidelné rituály, musíte nejdříve změnit své vnímání. Proto se snažte adaptovat na vynechání cigaret postupně a nejdříve pouze snižujte počty cigaret. Můžete například ubírat postupně jednu cigaretu denně až do minimálního množství a následně si začít vytvářet nechuť a zbavit se zlozvyku úplně.

Mohlo by vás také zajímat: Nejúčinnější dieta na světě

Najděte si jiné rituály

Pro mnoho kuřáků je kromě závislosti na samotných cigaretách vybudována také závislost na rituálu spojeném s kouřením. Pocit úlevy během přestávky v práci nebo odměny po náročném dni, může závislost na kouření výrazně prohloubit. Zkuste si proto nahradit rituály jinými alternativami. Odměňte se spíše dobrým zákuskem, šálkem čaje nebo kvalitní kávy a stimulujte tak své hladiny dopaminu jiným způsobem. Postupem času se vám kouření podaří omezit a možná i zprotivit.

Myslete dlouhodobě a udržitelně

Nedělejte unáhlené závěry a nechtějte se kouření zbavit okamžitě. Možná se vám podaří na krátkou dobu přestat, ale pravděpodobnost rychlého návratu k cigaretám bude velká. Pokuste se raději vše v klidu promyslet a naplánovat si dlouhodobou vizi, která vás dovede k vysněnému cíli.

Zdroj: mayoclinic.org