Cviky a vybavení

Dřepy – výsledky

Dřepy – výsledky

Chcete zařadit do svého tréninkového plánu dřepy, ale nevíte, jaké může mít tento krok výsledky? Připravili jsme pro vás článek, který shrnuje všechny benefity dřepů a zaměřuje se na konkrétní výsledky, kterých můžete při pravidelném dřepování dosáhnout.

Výsledky dřepování:

  • zvýšení síly
  • zlepšení svalové vytrvalosti
  • zdravější klouby
  • hormonální odezva
  • zlepšení výkonu v dalších disciplínách/cvicích

Konkrétní výsledky dřepování

Pokud vás zajímají konkrétní výsledky dřepování, máme pro vás dobrou zprávu. Na toto téma bylo provedeno již několik vědeckých studií a téměř všechny přinášejí záznamy o signifikantním vylepšení různých aspektů na zkoumaném vzorku účastníků.

Výsledky potvrzují zlepšení nejen co se týče vizuální stránky, ale přinášejí také pozitivní dopady sílu, svalovou vytrvalost, stabilitu nebo zdraví kloubů. Zároveň existuje evidence o tom, že pravidelné dřepování umožňuje zlepšení v dalších sportovních disciplínách a výsledky tak můžete očekávat i v případě, že posilovna je pouze vaším doplňkovým sportem.

Mohlo by vás také zajímat: Výběr nejlepších činek na dřepy

Pálení kalorií

Dřep patří mezi jeden z nejnáročnějších cviků, které můžete provádět. Díky charakteristice pohybu vám umožní naložit při provádění na činku větší váhu, než je tomu u většiny izolovanějších pohybů. Díky tomu při něm zároveň dochází k velké zátěži na tělo a logicky také ke stimulaci spalování a navýšenému kalorickému výdeji.

Komplexní zapojení svalů

Pokud žijete v přesvědčení, že dřep je cvikem, který je cílený pouze na nohy, pak jste na omylu. Při dřepu totiž výborně zapojíte svaly v podstatě celého těla. Zejména u něj pracuje střed těla, ale výraznou roli hrají například i svaly spodku zad. Zároveň díky dřepům budujete stabilitu a celkovou sílu či dynamiku.

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, researchgate.net, dergipark.org.tr