Krása

Co na vlasy aby zhoustly? Máme 5 tipů

Co na vlasy aby zhoustly? Máme 5 tipů

Husté vlasy jsou snem mnoha žen. S čím konkrétně hustota vaší kštice souvisí a můžete ji nějakým způsobem ovlivnit?

Co ovlivňuje hustotu vlasů

Průměrný počet vlasů u dospělého jedince činí 100 tisíc, ti šťastnější jich mohou na hlavě mít až 150 tisíc.

Mnohem lépe jsou na tom malé děti. Ty mají na 1 cmna hlavě asi 500-700 vlasů. Toto číslo se v dospělosti mění, nicméně o vlasy nepřicházíme. Dáno je to tím, jak se během přirozeného růstu zvětšuje hlava. Co z toho vyplývá?

Především to, že hustota vlasů je vrozená záležitost. Žádnými prostředky tedy nemůžeme zvýšit počet vlasových váčků, který nám byl dán do vínku.

Možná i vy znáte pověru, která velí maminkám své malé ratolesti stříhat, pakliže nedisponují zrovna bujnou kšticí. Podle dermatologů se ale jedná o úporně přežívající mýtus. Vlasy nejsou, jak s jistou nadsázkou podotýkají, trávník.

Jednoznačně neexistuje přirozený biologický mechanismus, který by jim na tomto základě dovolil zhoustnout. Geneticky předurčena je i rychlost růstu vlasů a jejich délka. Stejně tak nic neuděláte s přirozenou strukturou, pokud vám do vínku byly dány jemné vlasy.

Jak pečovat o vlasy, aby byly husté

Můžete se ale naučit se svými vlasy správně pracovat a vhodnou péčí maximalizovat potenciál, který nám byl dán od přírody.

V některých životních obdobích tak můžete zaznamenat zvýšené padání vlasů, které může nakonec způsobit i právě jejich prořídnutí. Jako přirozené se uvádí vypadnutí přibližně 100 vlasů za den. Máte dojem, že vaše hříva padá poněkud „ochotněji“?

Příčin může být celá řada. Patří k nim mimo jiné:

  • stres
  • nedostatek vitamínů C, D, B12, A
  • nízká hladina železa, selenu a zinku
  • traumatické příčiny způsobené třeba i nevhodnou úpravou vlasů (trhání gumičkou)
  • hormonální změny
  • onemocnění (choroby štítné žlázy a další)
  • nevhodná péče

V rámci nápravy podobného stavu tak je vhodné především upravit jídelníček, případně zařadit potravinové doplňky. Dále je nutné snažit se eliminovat stres a dostatečně odpočívat. Omezte styling a zatěžující úpravy, jako je barvení, žehlení a kulmování.

Naopak svým vlasům věnujte adekvátní péči. Proti padání vlasů lze vyzkoušet zejména kofeinové šampony. A samozřejmě nezapomeňte sledovat svůj zdravotní stav. Pokud se padání vlasů nelepší a nemá zjevnou příčinu, zvažte i návštěvu lékaře, aby se vyloučilo vážnější onemocnění.