Další

Značky elektroniky, které zanikly: vzpomínáte na spotřebiče od těchto 3 značek?

Značky elektroniky, které zanikly: vzpomínáte na spotřebiče od těchto 3 značek?

Elektronika představuje velmi široký soubor různých produktů, které člověk většinou používá v každodenním životě. Řadí se sem nejenom běžné spotřebiče využívané v kuchyni či pro úklid bytu, ale také elektronika informační a komunikační či různá elektronika zábavní. Technologický vývoj prakticky ve všech oblastech výroby elektroniky jde velmi rychle dopředu.

Velký boom přišel především s digitalizací a přidávání inteligentních funkcí, celé řešení elektrických spotřebičů a zařízení tak obecně směřuje ke zjednodušování a uživatelsky přívětivému ovládání. Mnoho značek po cestě k současnému stavu nápor konkurence nepřežilo, přestože se může jednat v konkrétním případě o průkopníky.

Kterou elektroniku už si nekoupíte

Někteří výrobci elektroniky mají vybudované pevné základy, které podporují neustálým vývojem, aby se vyrovnali konkurenci. Jiní přijdou s inovativním nebo revolučním nápadem, jež změní celkový přístup v určité oblasti, pak ovšem skončí v propadlišti dějin. V posledních pár desetiletích jsme se ovšem rozloučili také s celou řadou zavedených značek elektronických a technických produktů, které se nepřizpůsobily rychlému tempu vývoje, a tak dnes nemají zákazníkům co nabídnout. Zde jsou tři, o kterých možná ani nevíte, že už si je kvůli bankroty nebo odkupu a změně značky nemůžete koupit.

Kodak

Výrobce fotoaparátů, který byl známý především během 20. století jako lídr v této oblasti a svůj věhlas získal především výrobou a prodejem fotoaparátů na svitkové filmy, jako jeden z prvních přišel s digitální formou fotoaparátů označovaných jako zrcadlovka. Nápor konkurence a rychlý vývoj, který po jeho představení přišel, však již neustál a byl nucen v roce 2012 vyhlásit bankrot. Firma ovšem určitým způsobem pokračuje dál, jelikož o analogové fotoaparáty je stále určitý zájem a její patenty byly odkoupeny velikými giganty, jako jsou Apple nebo Google. Obdobný osud potkal například fotoaparáty Polaroid nebo Minolta.

Compaq

Společnost Compaq se zaměřovala především na výrobu a vývoj osobních počítačů. V devadesátých letech minulého století se jednalo o velmi prosperující společnost, která přišla s řadou inovativních nápadů, nedokázala však konkurovat větším a komplexnějším značkám a v roce 2013 ji odkoupila firma HP, která pod touto značkou představila několik modelů z nižší cenové kategorie.

Sony Ericsson

Na začátku výroby mobilních telefonů stálo hned několik věhlasných značek, které málem nebo úplně nepřežily příchod chytrých telefonů. Vedle takových značek jako Motorola nebo Nokia, které se až nyní opět objevují v chytré verzi, patřily do této skupiny také telefony Sony Ericsson. Po neúspěchu tato značka zanikla a společnost Sony ji už nevyrábí.