DalšíZdraví

V neděli se mění čas: 5 tipů Jak se připravit a nebýt unavená

V neděli se mění čas: 5 tipů Jak se připravit a nebýt unavená

V neděli 26. března ve 2:00 ráno přejdeme na letní čas. To v praxi znamená, že se hodiny posunou o hodinu dopředu a mnoho z nás tím přijde o hodinu spánku. Jak se na tuto změnu připravit a zůstat v pohodě? Zde je pár osvědčených tipů.

1. Zmírněte šok postupným dřívějším buzením

Nejlepší způsob, jak se připravit na změnu času, je postupné měnění času vstávání. Pokud obvykle vstáváte v 7 hodin, začněte se postupně probouzet o něco dříve. Ideální je začít pár dní dopředu, abyste si do osudné změny zvykla na deficit jedné hodiny. Začít můžete třeba jen s 10 minutami a postupně dobu zvyšovat. Tímto jednoduchým počinem výrazně snížíte riziko šoku ze časového posunu.

2. Neponocujte, udržte si pravidelný spánkový režim

Pravidelný spánkový režim je klíčovým faktorem, abyste se cítila dobře i při změně času. Snažte se neponocovat a chodit spát ve stejnou dobu. Na spánek si vyhraďte ideálně 7 – 8 hodin. Pokud máte problémy s rychlým usínáním, zkuste si před spaním přečíst knihu nebo poslouchat relaxační hudbu. Zklidnit se můžete také pomocí bylinkových čajů z meduňky nebo heřmánku a kapky medu. Nepijte však čaj bezprostředně před spaním, protože působí močopudně.

3. Připravte se na změnu se zdravým pohybem

Pohyb je skvělý způsob, jak zlepšit kvalitu spánku a redukovat stres. Pokud se cítíte unavená, zkuste si zajít na procházku nebo si zacvičit. Pohyb, ideálně na sluníčku a čerstvém vzduchu, vám pomůže zlepšit náladu a zvýšit energii. Zároveň se vám bude v noci lépe usínat.

4. Omezte kofein, alkohol a sladké

Při přípravách na letní čas omezte konzumaci alkoholických a kofeinových nápojů na minimum. Látky v nich obsažené totiž negativně ovlivňují kvalitu spánku a způsobují, že se cítíte ještě více unavená. Další látkou, která může zásadně narušit spánek je také cukr. Sladkosti jsou energetické bomby, které vás nabudí na několik hodin, čímž zásadně naruší přirozené biorytmy.

5. Dopřejte si relaxaci

Relaxace je další skvělou metodou, jak předejít únavě a stresu z časového posunu. Zkuste si najít prostor na relaxaci, kromě poslechu oblíbené hudby nebo četby, můžete zkusit i méně tradiční způsoby jako např. meditaci, jógu nebo masáž. Kvalitní odpočinek vám pomůže uvolnit napětí a zlepšit spánek.