Další

5 tipů pro září na zahradě: Jaké rostliny teď musíte vysázet a co udělat s trávníkem aby byl na jaře krásně zelený

5 tipů pro září na zahradě: Jaké rostliny teď musíte vysázet a co udělat s trávníkem aby byl na jaře krásně zelený

Zahrada vyžaduje péči od jara do podzimu. A právě podzimní péče zásadně ovlivňuje kvalitu rostlin v příštím roce. Pro ty z vás, kteří mají nejasnosti v zářijové péči o zahradu, jsme připravili stručného průvodce.

Kdy začít s přípravou na zimu?

Září je ve znamení sklizně a sběru úrody a jejich zpracovávání. V průběhu měsíce je potřeba pozvolna začít také s přípravou zahrady na zimu. Rozhodně si nenechávejte všechny kroky až na říjen, ať toho nemáte příliš.

Výsadba cibulových rostlin

Na podzim je nutné zasadit cibuloviny kvetoucí z jara. Vydejte se proto do zahradnictví pro nové cibulky. Už v září můžete začít vysazovat narcisy, s tulipány a hyacinty ale počkejte až do října. Dbejte pravidla, že cibulky se mají sázet tak hluboko, aby nad nimi bylo dvakrát tolik hlíny jako je jejich výška. 

Starší dámy rády věnují čas zahradničení

Výsadba dalších druhů

Zahájit můžete také výsadbu dvouletek, které jste si napěstovala na jaře. Pokud jste se rozhodla, že na zahradu přidáte trvalky, listnaté a jehličnaté dřeviny nebo živé ploty, je nyní správný čas. V zářijové výsadbě dejte přednost kontejnerovým sazenicím s plně vyvinutým kořenovým balem. Koncem podzimu pak můžete sázet levnější prostokořenné varianty. Září je také vhodnou dobu pro výměnu letních rostlin v nádobách za odolnější druhy, jako jsou vřesy, macešky, listopadky, břečťany a dlužichy.

Likvidace letniček

Výsadbou nových rostlin péče o záhony nekončí. Pokud jste pěstovala letničky, jako jsou jiřiny, kaly, mečíky, begónie a pryskyřníky, je nezbytné vyjmout z půdy jejich cibuloviny a hlízy a uložit je přes zimu do sklepa. Rostliny by totiž nepřežily mráz. Vhodnou dobu jejich odstranění poznáte podle žloutnutí listů. Begónie stačí vyjmout až v říjnu a jiřiny dokonce až po prvních mrazících.

Péče o trávník

Aby byl váš trávník příští rok hustý a krásně zelený, je potřeba jej na podzim revitalizovat. Pokud máte možnost, ošetřete trávník nejprve vertikutátorem. Ten provzdušní půdu a zlepší přívod živin, vláhy a kyslíku ke kořenům. Navíc trávník zbaví mechu a vyvolá odnožování travních kořenů. Září je také ideální dobou pro dosetí řídkých a nových míst vhodným osivem, které nyní rychle vyklíčí. Nezapomeňte trávník také přihnojit. Poslední sečení nechte až na říjen a trávu nekoste příliš u země.