ReceptyVýživa a doplňky

Vyzkoušejte 3 kávové letní drinky 

Vyzkoušejte 3 kávové letní drinky 

Letní měsíce s sebou přinášejí sluneční paprsky a vysoké teploty, a to nás často nutí hledat způsoby, jak si vychutnat naši oblíbenou kávu v osvěžující podobě. Káva je přitom skvělý základ pro mnoho drinků, které nás mohou příjemně ochladit, a navíc poskytnou potřebnou energii. Ještě jste nevyzkoušeli žádný kávový drink? Pak čtěte dále a inspirujte se 3 recepty na ty nejlepší kávové nápoje, které vám pomohou přežít horké dny.

Jak připravit kávu k letnímu drinku?

Jistě váháte, zda můžete do drinků zapojit vaši oblíbenou kávu, nebo budete potřebovat speciální druh. Odpověď vás potěší, kávové nápoje totiž můžete připravit z jakékoliv kávy, ať už máte rádi rozpustnou nebo turka. Vždy je však potřeba připravit základní espresso, tedy silnou černou kávu bez mléka a lógru. Pokud si doma obvykle připravujete tureckou kávu, pak využijte french press, pomocí kterého oddělíte nápoj od kávové sedliny. 

K přípravě kávových drinků použijte silné espresso
K přípravě kávových drinků použijte silné espresso

3 tipy, jak využít lógr (kávovou sedlinu)

Pokud milujete kávu a rádi si ji připravujete v kávovaru coby espresso, v konvici na filtrovanou kávu nebo si doma melete kávová zrnka a z nich si připravujete turka, pak vás nejspíše neminul trend dalšího zužitkování kávové sedliny. Svou popularitu si lógr získal při přípravě domácí kosmetiky, ovšem pleťovou maskou to nekončí. Podívejte se na další 3 tipy, jak zužitkovat lógr neboli kávovu sedlinu.  

 1. Lógr na zahrádce zničí škůdce, zabarví květy hortenzií nebo jej můžete využít při pěstování hub.
 2. Z lógru můžete připravit přírodní odpuzovač vos, komárů a much.
 3. Pomocí lógru lze snadno eliminovat pachy, například v lednici.
Kávová sedlina má mnoho využití
Kávová sedlina má mnoho využití

#1 Espresso tonic – osvěžující káva s tonikem

Tento moderní letní nápoj kombinuje espresso kávu s tonikem. Smíchejte silně uvařenou kávu s tonikem a přidejte citron či pomeranč a led. Pozor ale na to, aby vám tonik příliš nevypěnil, espresso proto nalejte po ploše lžičky přímo do sklenice s tonikem. Tento nápoj je velmi osvěžující díky hořké chuti kávy a toniku. Souhrn ingrediencí najdete níže.

 • Espresso 
 • Tonic 
 • Pomeranč, citron nebo limetku
 • Led
Espresso tonic – osvěžující káva s tonikem
Espresso tonic – osvěžující káva s tonikem

#2 Ledový Majo – ledová káva s nádechem Indie

Máte rádi kardamon? Nebo dokonce speciální kořeněný chai tea? Pak si jistě zamilujete tuto lahodnou ledovou kávu s chutí kardamonu a lehkým nádechem Indie. Nejdříve si připravite vysokou sklenici a naplňte ji ledem, aby se dostatečně vychladila. Poté vložte do shakeru 1 až 2 lžičky třtinového cukru (nebo jiného sladidla) smíchaného s kardamonem, mléko a kávu. Vše promíchejte a vyšlehejte do pěny a nalijte do připravené sklenice. Souhrn ingrediencí najdete níže.

 • Espresso
 • Vychlazené plnotučné mléko
 • Třtinový cukr nebo jiné sladidlo
 • Kardamon
 • Led
Ledová káva Majo s nádechem Indie
Ledová káva Majo s nádechem Indie

#3 Espresso Martini – ideální po práci

Espresso Martini je doslova koktejlovým vynálezem. Je skvělou volbou coby osvěžující drink po práci, když nevíte, čím si zpestřit popracovní odpoledne u bazénu či s knihou na zahradě. Pokud však čekáte drink podobný martini, pak vás zklameme, protože gin ani vermut v nápoji nenajdete. Hlavní roli zde totiž hraje vodka a likér Kahlúa. K přípravě vám postačí shaker a sklenice na martini. Všechny suroviny spolu promíchejte a podávejte ozdobené několika zrnky kávy.

 • 5 cl vodky
 • 1 cl likéru Kahlúa
 • Cukrový sirup podle chuti
 • 3 cl espressa
Espresso Martini je ideální po práci
Espresso Martini je ideální po práci