Další

Velikonoční inflace: Jak se nám prodraží výslužka v roce 2023?

Velikonoční inflace: Jak se nám prodraží výslužka v roce 2023?

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, oslavují totiž zmrtvýchvstání Ježíše. Zároveň jsou pro většinu lidí synonymem přicházejícího jara a vzkvétání nového života. Přesto to nestačí a Velikonoce zažívají každoroční úpadek v pomyslném žebříčku oblíbenosti, na rozdíl od (pro křesťany) méně důležitých Vánoc. Aby toho nebylo málo, dorazila k nám po pandemii koronaviru vysoká míra inflace. Jak tedy rostoucí ceny potravin změní a prodraží velikonoční výslužku v roce 2023?

Na koledníky čekáte marně?

Každý rok jsme svědky toho, že tradice těchto křesťanských svátečních dnů stále více upadá do zapomnění. Sledovali jsme každoročně z okna, jak v ulicích chodí stále méně koledníků a pryč jsou časy, kdy na naše dveře klepali a zvonili všichni sousedé, aby vymrskali holky u nás doma. Jestliže bydlíte ve městě, určitě nám dáte za pravdu. Jako kdyby toho nebylo málo, přišla loňská vysoká inflace, která degradovala na začátku letošního roku. To znamená pro Velikonoce další ránu pod pás. Proč?

Vajíčka a zase ty vajíčka

Vajec není nikdy dost. O tom jsme se přesvědčili letos v obchodech, když se nám při pohledu na cenu za plato vajec protáčely panenky. V lednu roku 2022 byla průměrná cena za plato třiceti kusů vajec cca 69 kč v akci. Přesně o rok později byla cena 149 kč v akci, taktéž za třicet kusů. Tak vysoký nárůst ceny mnohé z vás překvapil a zároveň připravil o míchaná vajíčka k snídani. Ale co letošní koledníci?

Výslužka se nám prodraží, čekají nás nejdražší Velikonoce v historii České republiky

Velikonoční nákup se nám v loňském roce podle ekonomů prodražil o 20%, protože se sešla pandemická inflace s tou poválečnou. Jak to bude vypadat letos? 

V letošním roce budou Velikonoce těmi nejdražšími v historii, protože se nám velikonoční nákup prodraží o dalších 30% více než loni. 

Chcete nabídnout koledníkům sladce upečeného beránka? Připlatíte si letos za mouku a suroviny k pečení průměrně 10 kč za kilo cukru nebo mouky. Chcete koledníkům nabídnout vajíčka? Připlatíte za ně mnohem víc. Za stejnou cenu byste loni totiž měli plata vajec rovnou dva!

Možná si lámete hlavu nad tím, zda vůbec chystat výslužky pro koledníky. Naše rada zní, abyste nad Velikonocemi kvůli inflaci nezanevřeli. Věřte tomu, že každý koledník si bez vajíčka poradí a pokud ne, vždy můžete vyrobit vajíčko z papíru, díky čemuž zabavíte i vaše děti.

Dobrou zprávou zůstává, že alkohol nijak razantně a skokově nezdražil (například láhev piva je v tomto roce průměrně o 1 kč vyšší než loni), proto každého plnoletého koledníka můžete potěšit skleničkou něčeho ostřejšího na zahřátí. Velikonoce zůstávají nejmenovaným svátkem jara, proto si užívejte prvních paprsků slunce a rodinných návštěv. Tyto radostné okamžiky vám totiž inflace nikdy nemůže vzít!