Další

V 18 na potrat? V čem se liší názory matek, babiček a odborníků

V 18 na potrat? V čem se liší názory matek, babiček a odborníků

Každá mladá slečna se těší na plnoletost a nový svět dospělosti, který ji čeká. Plány a cíle, které si chce splnit se pomalu řadí tak, jak by měly přicházet. Těhotenství může znamenat velké změny a také chvíle, kdy mladá žena neví, co si počít. 

18 

Vrhnout se do dospělosti s dítětem je velmi náročné. Samotný fakt, že jste těhotná, je celkem silným náporem na psychiku, jelikož to znamená překopat si celý život. Být matkou totiž přináší spoustu obětí, které sice přinesete svému potomkovi s radostí, ale mohou vás dost vyčerpávat. Bez ohledu na další, neméně důležité okolnosti je tedy potřeba si ujasnit hlavně vlastní postoj k brzkému mateřství. Chcete a zvládnete být rodičem? Nést zodpovědnost za človíčka, který na vás bude plně závislý? Málokterá mladá žena si ví, co to obnáší. Přesto je právě váš názor na to, zda máte odvahu do toho jít, ten nejdůležitější. 

Matky a babičky 

Názory matek a babiček na těhotenství v 18i jsou různé, povětšinou ale o něco praktičtěji zaměřené. Tyhle ženy už své děti vychovaly a vědí, proto není od věci si vyslechnout jejich rady. Zčásti u nich záleží na tom, zda sami zažily porod v takto mladém věku, rozhoduje u nich ale hlavně několik jiných faktorů: 

  • Vzdělání 

Většina rodičů je hrdá na potomka s vysokou školou, ideálně i diplomem. Těhotenství sice neznamená, že už nedostudujete, ale je jistou překážkou, zvlášť když přijde ještě před maturitou. A všechny matky ví, že s dítětem to není vždy snadné, natož aby bylo milionové zrovna v době zkoušek. Řešením sice může být vhodný individuální plán nebo dálkové studium, budoucí babička však jistě může počítat s nutnou pomocí, budete ji totiž potřebovat. 

  • Zázemí 

Bydlet u rodičů v dvoupokojovém bytě i s miminem není úplně ideál. Hlídání bývá po ruce, ale jinak je to poměrně náročné pro všechny zúčastněné. Nový byt nebo pronájem zase, zvlášť v dnešní době, nemusí pro takhle mladou rodinu finančně únosné. A ani rodiče nemusí mít velké možnosti jak pomoci. Vaše matka bude určitě řešit a hledat schůdné řešení, ale určitě si nepřeje, aby její vnouče nemělo veškerý komfort. Dnešní ekonomická situace však mladým rodinám příliš nepřeje a rodina musí své děti podporovat o to více. 

  • Otec 

Když matce v 18i oznámíte, že bude babičkou, bude jí hlavně zajímat otec. Kdo to je a co na to říká. Pokud je to náhodná známost, kdy vlastně dotyčného ani příliš neznáte (nebo znáte, ale nikdy by vás nenapadlo se s ním dát dohromady), je rada celkem jasná. Být na dítě sama jen s podporou vlastní rodiny již v 18i by nebyl dobrý nápad. Partner, se kterým jste oba schopni se tomu postavit a stát se plnohodnotnou rodinou, vám pak dává možnost si dítě nechat a zbavit se alespoň trochu té nejistoty, že to zvládnete. Už jste na to dva. 

Doktor pomůže s rozhodnutím 

Podle odborníků je potrat psychicky velmi náročný, zvlášť pokud není chtěný. Proto by váš gynekolog měl být tím, kdo vás vyslechne a pokusí se s vámi najít to správné řešení. První, co zváží, bude váš zdravotní stav, hlavně otázku, zda vaše tělo těhotenství zvládne. U takto mladých žen nemusí být žádná obtíž, nicméně může existovat možnost, že už nebudete moci mít další dítě. Tento fakt může ovlivnit to, jak se rozhodnete. Ačkoli jste dítě nechtěla tak brzy, vidina toho, že nebude nikdy, vám dodá sílu k mateřství. Bude ho zajímat váš postoj, i názory vašeho okolí, které vám má být oporou, ať se rozhodnete jakkoliv. Vše vysvětlí, řekne vám klady i zápory, naznačí vlastní pohled na věc opřený o zkušenosti. 

Přistupovat k těhotenství zodpovědně a rozumně není vždy jednoduché, obzvlášť když je člověku 18 let, ale je to nesmírně důležité. Mít dítě je rozhodnutí trvalé a nelze ho vzít zpět. Proberte vše s rodinou, protože vám poskytnou potřebnou oporu. Pamatujte si, že šťastné dítě potřebuje šťastné rodiče. Nebude to vždycky procházka růžovou zahradou, často budete mít pocit, že to nezvládnete, ale odměna, kterou dostanete bude nakonec jedna z nejlepších věcí, které vás v životě potkaly. A při troše štěstí jich časem bude víc. Rozhodnutí ja každopádně hlavně na vás samotných.