Další

Tipy na jarní zahrádku: Co vysadit v roce 2023?

Tipy na jarní zahrádku: Co vysadit v roce 2023?

Pro všechny milovnice flóry a nadšené zahrádkářky přinášíme několik jarních tipů na zkrášlení zahrádky. Trendem posledních let je především větší ohled na životní prostředí a ústup nepůvodní květeny ve prospěch praktických bylinek a medonosných druhů. V následujícím článku se dozvíte, jaké rostliny a barvy květů jsou letos populární.

Třapatka ve stylu indiánského léta

Největším trendem roku 2023 je třapatka, která svým atraktivním vzhledem přitahuje zraky kolemjdoucích a láká opylovače. Třapatky (Rudbekie) jsou rostliny původem ze Severní Ameriky. Rod zahrnuje 23 především trvalek, v menší míře dvouletek a letniček. Jsou typické žlutými nebo růžovými květy s výrazným hnědým středem. Kvetou po celé léto až do konce září. Výsadbu předpěstovaných sazenic je nejlepší provést v druhé polovině května. Sází se na slunné stanoviště do výživné písčitohlinité půdy. Průběžným stříháním si zajistíte tvorbu dalších květů a prodloužení doby kvetení.

Bylinky provoní zahrádku i vaši kuchyni

Letos nadále stoupá obliba pěstování různých bylinek, zejména máty a koriandru. Podle průzkumu RHS dokonce jejich vyhledávání na internetu  stouplo od roku 2021 o 600 %. Kromě zmíněných druhů bylinek můžete zkusit pěstovat také tymián, oregano nebo bazalku. „Bylinky jsou pro lidi levným a snadným způsobem, jak dodat pokrmům extra chuť. Většinu bylinek lze snadno vypěstovat ze semen, což představuje další úsporu nákladů, a lze je vysévat uvnitř od března do dubna a venku od dubna do srpna. Mnohé kulinářské bylinky jsou odolné a vytrvalé a budou se rok od roku rozrůstat,“ uvádí magazín House Beautiful.

Barvou roku je Viva Magenta

Podle společnosti Pantone, která každoročně určuje barvu roku, je letošní finalistkou karmínově růžová Viva Magenta. Jedná se o výrazný a optimistický tón, který do vaší zahrady vnese spoustu radosti. Touto barvou kvetou například některé druhy růží, hortenzií, hvozdíků, floxů, pivoněk a mnoho dalších trvalek.

Ohleduplnost k přírodě jako největší trend

Letošní trendům v oblasti zahradničení vévodí šetrnost k přírodě. S tím souvisí výsadba:

  • původních druhů medonosných rostlin, které přitahují opylovače a podporují přirozené ekosystémy (náš tip: orlíček, pivoňka nebo vrbina tečkovaná)
  • stromů, jakožto zbraní v boji proti klimatickým změnám (náš tip: ušlechtilý jasan)
  • rostlin, které zároveň slouží jako zelené hnojivo (náš tip: kostival a ozimé fazole)
  • odolných druhů, které nevyžadují příliš zalévání (náš tip: voňavá choísie nebo různé skalničky)