Další

Šok která čeká české důchodce: Nižší důchod i vyšší odchod do penze je tady

Šok která čeká české důchodce: Nižší důchod i vyšší odchod do penze je tady

Důchodová reforma přinesla řadu nepříjemných překvapení. Později se bude odcházet do penze a sníží se i důchody. Co všechno bude jinak?

Důchodová reforma přináší posun důchodového věku

Hlavním důvodem, proč bylo nutné přikročit k důchodové reformě, je to, že populace stárne. V populaci v roce 2001 tvořili senioři 13,9 %, v roce 2021 to bylo již 20,6 %. Zvrat tohoto nepříznivého demografického trendu se přitom neočekává.

Soubor plánovaných kroků, které mají zaručit udržitelnější důchodový systém, byl představen již v loňském roce. Finální návrh pak prezentoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka v březnu 2024. Řada z nově navržených ustanovení týkajících se penzí přitom potenciálním i současným důchodcům radost neudělala.

První významná změna se dotkne těch, kteří dnes důchod ještě nepobírají, ale čeká je to teprve v budoucnu. Nově má být důchodový věk navázán na dožití. Účinnost tohoto opatření se předpokládá od roku 2025.

Podle vyjádření ministerstva je cílem, aby byla pro budoucí generace zachována průměrná délka výplaty starobního důchodu přibližně po dobu 21,5 let. Přestože se dříve hovořilo o možné hranici 68 let, samotný ministr Jurečka se o tom při představení reformy nezmínil.

Zvyknout si musíme na nižší růst důchodů

Od ledna 2024 došlo vlivem povinné valorizace ke zvýšení základní výměry důchodu o 360 Kč z 4 040 Kč na 4 400 Kč. Procentní výměra se ale nezvýšila. Pravidelná valorizace 1. ledna 2023 přitom zvýšila důchody přiznané před tímto dnem v průměru o 825 Kč.

Ministerstvo počítá s tím, že důchody by měly růst pomaleji. Důchodová reforma totiž přináší nová pravidla právě pro valorizaci. Dle této úpravy se má započítat celá inflace, z růstu reálných mezd by to ale místo dosavadní poloviny měla už být jen třetina.

Ministr se také vrátil k již v minulosti chystané slevě z pojistného pro pracující důchodce. Ta má být výraznější než dosavadní zvyšování důchodu. České seniory se tedy snaží motivovat k tomu, aby zůstali v zaměstnání.

Reforma přinese i řadu dalších změn. Patří k nim mimo jiné i možnost dřívějšího odchodu do důchodu pro riziková zaměstnání, nastavení dočasného příspěvku namísto mimořádné valorizace penzí nebo zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného důchodu.

Zdroje

https://www.e15.cz/domaci/vek-odchodu-do-duchodu-se-lide-dozvedi-v-padesati-jureckova-reforma-jde-k-pripominkam-1411654

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-co-se-chysta-a-co-uz-plati-kompletni-prehled-zmen-v-duchodove-reforme-246999