Další

Síto na pánev: Skvělá vychytávka, díky které olej nepostříká celou kuchyň

Síto na pánev: Skvělá vychytávka, díky které olej nepostříká celou kuchyň

Smažené pokrmy se u nás těší nemalé oblibě. Olej na pánvi však dokáže nejen vykouzlit chutný pokrm, ale také natropit pěknou paseku. Nejde přitom jen o úklid: není v kuchyni nic horšího než vařící olej v oku. Vařte proto raději s ochranným štítem v podobě síta na pánev, budete v bezpečí nejen vy, ale i vaše kuchyň.

Nestyďte se za síto

Kruhová síťovina natažená přes kovový okraj pánve vypadá sice směšně, ale věřte, že je v kuchyni velmi praktická a užitečná. Při opékání steaku nebo lososa nebudete už muset gruntovat celou kuchyň. Omastek zůstane přesně tam, kde má, tedy ve vaší pánvi. Díky síťovině zůstane horký omastek uvnitř, nedostane se skrz drobné otvory ven. Ty propustí ven pouze horkou páru. Nemusíte se přitom bát, že by se teplota díky síťovině zvedla natolik, že by se jídlo na pánvi díky tomu připálilo. Síto má jedinou úlohu, a to zachytit drobné kapičky horkého tuku. 

Další využití síta na pánev

Tento jednoduchý nástroj zachytí každý pohyb mastnoty pod drobnou pokličkou ze síta. Nepropustí ji ven, i když budete připravovat třeba oblíbené palačinky. Výhodou je i to, že sadu síťové zástěny můžete zakoupit v různých velikostech tak, aby průměr přesně pasoval na vaši pánev nebo na váš hrnec. Vybírat lze z nejrůznějších materiálů od silikonu až po nerez. Ať tak či onak, žádný olej se již ven nedostane.

Síto na pánev ale nemusí nutně sloužit jen jako ochrana proti úniku oleje. Stejně tak jej lze použít pro napařování zeleniny. Síto stačí položit na hrnec s vodou a tu následně přivést k varu. Přes otvory bude pronikat pára a zelenina se bude připravovat.

Jak síto vybírat?

Hlavním parametrem, podle kterého je třeba síto na pánev vybírat, je samozřejmě její průměr. Síto musí logicky zakrývat celou pánev nebo hrnec. To, že je síto větší, než pánev nebo hrnec ničemu nevadí.

Jak již bylo zmíněno, síta na pánev jsou k dispozici ve více variantách, které se od sebe liší materiálem. Volit lze mezi silikonem, nerezem a kovovou síťovinou. Výhodou silikonu a nerezu je, že jsou síta k dispozici i jako skládací. Síto potom zabírá ve skříni méně místa.