Vlasy

Jaký je rozdíl mezi permanentní a dočasnou barvou na vlasy: Průvodce

Jaký je rozdíl mezi permanentní a dočasnou barvou na vlasy: Průvodce

Pokud toužíte své vlasy trochu oživit, můžete vyzkoušet nový sestřih nebo třeba novou barvu na vlasy. Jaký typ barvy zvolit? Vybírat můžete mezi jednodenními smývatelnými barvami, přelivy a permanentními barvami. Ukážeme vám, jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody.

Jednodenní smývatelné barvy na vlasy

Chystáte-li se vyrazit na večírek nebo si obarvit vlasy kvůli speciální akci, nejvhodnější pro vás bude tzv. jednodenní smývatelná barva na vlasy. Pořídíte ji ve formě křídy či například spreje. Její výhodou je, že se nemusíte bát experimentovat. Když se vám výsledek nebude líbit, nic se neděje. Vlasy si prostě umyjete a vše bude jako dřív.

Tip pro vás: Smývatelné barevné spreje vám pomohou zakrýt i odrosty nebo šediny.

Přelivy na vlasy

Přeliv může být dvojího druhu. Semipermanentní přeliv se vyznačuje tím, že je velmi šetrný k vlasům, vlasy barvou obalí pouze na povrchu. Jeho nevýhodou je však to, že vydrží poměrně krátce. Obvykle se z vlasů smyje po jednom až dvanácti umytích.

U demipermanentního přelivu barva proniká do vlasové kůry (nikoliv však až do jádra vlasu, jako to dělá permanentní barva). Tento přeliv vydrží o něco déle, asi dvanáct až třicet umytí.

Pro koho se přelivy hodí? Především pro ženy se světlejšími vlasy, na jejichž vlasy chytne téměř jakýkoliv přeliv. Zamilují si je také ženy, které rády experimentují a často mění barvu svých vlasů.

Permanentní barvy

Permanentní barva na vlasy slibuje dlouho trvající efekt a 100% krycí účinek. Jak tohoto všeho dosáhne? Nejprve barva (smíchaná s vyvíječem) otevře vlasové vlákno, poté barva pronikne do jádra vlasu a nakonec se vlasové vlákno uzavře. Výsledkem je pevně ukotvená barva uvnitř vlasu, která se nevymývá. Běžně zůstává sytá a nezměněná po dobu šesti až osmi týdnů. Problém však nastává s odrosty, které je nutné pravidelně dobarvovat.