Další

Podzimní aktivity pro babičky a vnoučata: Jak trávit čas s rodinou v chladných dnech

Podzimní aktivity pro babičky a vnoučata: Jak trávit čas s rodinou v chladných dnech

Postupné ochlazování během podzimu je spojeno se změnami přístupu k trávení volného času. Zkracující se dny a mnohem častější déšť vedou k tomu, že se řada aktivit přesouvá do interiéru. Trávíte-li čas s vnoučaty, i toto období si ovšem můžete skvěle užít, zvláště máte-li rádi kreativní činnosti nebo podzimní přírodu. Existuje spousta aktivit, které lze v chladném podzimním počasí realizovat a naplno si vychutnat okamžiky strávené s vnoučaty, přestože i jim opět nastaly školní povinnosti. Zde je pár tipů, na co se zaměřit.

Aktivity s vnoučaty na chladný podzim

Pokud se venku již citelně ochlazuje, nemusíte to nutně znamenat, že byste měli čas s vnoučaty trávit pouze v interiéru, důležité je však vždy zvážit jak možnosti (a především věk) dítěte, tak svoje vlastní. S opravdu malými dětmi – miminky a batolaty – se během podzimu aktivity venku omezí především na procházky (s kočárkem, případně odrážedlem, větší batolata již zvládají i pěšky), u starších předškolních a školních dětí už můžete například zkoumat přírodniny nebo je sbírat na tvořivé aktivity. Dlouhé procházky po venku však již v tomto období nejsou příliš žádoucí a často vás zažene právě sychravé počasí zpět do teplého domova.

Co dělat s opravdu malými dětmi

Aktivity s velmi malými vnoučaty jsou značně omezené nejen v exteriéru, ale i interiéru. Výhodou u miminek je, že toho ještě příliš mnoho nepotřebují, u batolat byste se měli snažit především rozvíjet jejich schopnosti. Pokud si rády prohlíží knížky, můžete pro ně vytvořit fotografické album a povídat jim o tom, jaké to bylo, když jste sami byli dětmi. Kolem druhého roku již začínají děti navíc kreativně myslet, můžete si s nimi hrát na různá povolání, skládat si stavebnice, nebo je učit péct – užijí si zejména s vykrajovátky.

Jaké aktivity vybrat pro předškolní a školní děti

Od třetího roku života je již dítě většinou poměrně zdatné jak v chůzi, tak v různých aktivitách vyžadujících jemnou či hrubou motoriku. Není-li příliš deštivo, můžete se staršími dětmi vyrazit třeba do lesa na houby nebo do parky sbírat kaštany či barevné listí a různé jiné přírodniny. Z těch si můžete doma vyrábět zvířátka, ozdobné koláže nebo zajímavé dekorace. Umíte-li háčkovat či plést, jsou chladné sychravé dny ideálním časem, kdy tyto znalosti předávat mladší generaci.