Krása a módaMóda

Oblečení na hory v létě: Tipy na outfit a výbavu pro rok 2024

Oblečení na hory v létě: Tipy na outfit a výbavu pro rok 2024

Pomalu ale jistě se blíží léto, ráno se již nebudíme do tmy, venku prozpěvují ptáčci a začínají nás na tváři šimrat první horké sluneční paprsky. Jestliže se v létě chystáte na horolezeckou výpravu, nebo klidně jen pěší turistiku, určitě si musíte sbalit si vhodné oblečení a výbavu. V dnešním článku si tedy rozebereme co si obléct na hory, co nezapomenout přibalit a připomeneme si, jaké bezpečnostní zásady na horách dodržovat.

Co si obléct na hory v létě

Nejdůležitější je vybrat oblečení, které je pružné, tedy umožňuje pohyb, a prodyšné. Doporučuje se nosit více vrstev oblečení, abyste se dokázali v průběhu své výpravy přizpůsobit různým změnám teplot a podmínek. Jestliže se rozhodnete vypravit jen v tričku a kraťasech, jednoznačně s sebou mějte alespoň v batůžku nepromokavou bundu. Pamatujte také, že slunce je v horách silnější, proto se chraňte kloboukem či čepicí, slunečními brýlemi a krémem s vysokým UV faktorem.

Výbava na hory v létě

Kromě vhodného oblečení je důležité mít s sebou i další výbavu, která vám umožní pohodlně a bezpečně cestovat po horách. Základní výbavu tvoří:

  • Kvalitní boty na turistiku nebo horolezecké boty
  • Batoh s vodou a jídlem
  • Osvětlení (např. čelovka)
  • Mapa a kompas nebo GPS
  • Lékárnička – analgetika, škrtidla, obvazy, dezinfekce
  • Mobilní telefon s plně nabitou baterií, powerbanka
  • Kapesní nůž

Bezpečnostní zásady

Vždy musíte respektovat značení a omezit se na stezky určené pro turisty. Nejlepší je vždy turistickou trasu absolvovat s někým dalším, aby jste si v případě nouzu mohli pomoci. Pokud se rozhodnete podniknout výpravu přece jen osamotě, informujte někoho o své cestě a naplánujte ji tak, aby jste se vrátili nejpozději v odpoledních hodinách.

Další důležitou věcí je dodržovat pravidla pro zachování přírody. Nesmíte opouštět turistické stezky a nevstupujte do chráněných oblastí. Nekřičte, nerozdělávejte oheň a veškeré odpadky vyhoďe buď do koše, nebo je s sebou z výletu vemte zpátky domů.

Nakonec již nezbývá nic jiného, než vám popřát příjemný výlet a bezpečný návrat!