Další

Nejhorší kartáčky na zuby: 3 kartáčky, které vaše zuby neocení

Nejhorší kartáčky na zuby: 3 kartáčky, které vaše zuby neocení

Dentální hygiena je oborem, který se naplno rozvíjí teprve v posledních několika desetiletích, neustále však zdokonaluje způsob, jakým se přistupuje ke správnému čištění zubů. Vedle klasických kartáčků tak máme v dnešní době možnost používat celé spektrum dalších nástrojů, které pomáhají správně zuby čistit a udržovat chrup dlouhodobě zdravý. Jedním z důležitých faktorů optimální péče o chrup je volba zubního kartáčku. Ty dnes využívají různé technologie, které umožňují zbavit se plaku rychle a efektivně. Jakým druhům je však lepší se vyhnout?

Podle čeho vybírat zubní kartáček

Pravidelné čištění zubů zubním kartáčkem je klíčovou součástí péče o chrup. Speciální pravidla tak platí nejen pro jeho používání, ale i pro samotný výběr. Obecně jsou k dispozici dvě hlavní varianty, a to kartáček manuální a elektrický, přičemž manuální kartáček je vhodné měnit nejméně jednou za měsíc, u elektrického se pak mění pouze hlava. Ideální strategií je pak používání obou, kdy manuální kartáček aplikujete na běžné čištění a elektrickým dočišťujete. V obou kategoriích se však najdou takové typy, které nejsou pro zuby vhodné. Zde jsou tři nejhorší.

Kartáčky s širokou hlavou

Aktuálně se doporučuje využívat manuální kartáčky s co nejmenší hlavou, s nimiž je možné se dostat i na hůře dostupná místa ústní dutiny. Kartáčky s příliš širokou nebo dlouhou hlavou umožňují tedy dobře vyčistit pouze větší plochy, na náročnější místa se nedostanou.

Kartáčky s variabilní délkou či střihem vlasu

Pro správné čištění zubů jsou vhodné kartáčky s jednotnou délkou a rovným střihem vlasu. Variabilní délka nebo zkosený střih mají tendenci plak na zubu roztírat a neodstraňují jej. Důležité je dbát také na správnou tvrdost vlasu, tedy takovou, která vyhovuje vašim potřebám. Pokud máte například citlivé dásně, je vhodnější volit měkčí druhy.

Oscilační kartáčky při citlivých dásních

Chcete-li si pořídit kartáček elektrický, je důležité se zaměřit na to, jakým způsobem pracuje. Standardně lze pořídit dva druhy – oscilační a sonické, přičemž oscilační jsou vhodnější pro osoby, které nemají citlivé dásně či odhalené krčky, jejich výkyvná hlava totiž není k dásním šetrná a může nadělat více škody než užitku. Máte-li však dásně v pořádku, klidně si tento typ elektrického kartáčku pořiďte.