Další

Na české důchodce se řítí finanční katastrofa: Co očekávat od března 2024?

Na české důchodce se řítí finanční katastrofa: Co očekávat od března 2024?

České důchodce trápí narůstající zdražování a z důchodu nejsou schopni své výdaje pokrýt. Ani stávající důchodový systém přitom nepovažují experti za udržitelný. Co tuzemské seniory do budoucna čeká?

Čeští senioři trpí pod vlivem zdražování

Na důchodce dopadá v posledních dvou let citelně především vysoký růst cen. Česká ekonomika si ostatně v roce 2023 prožila významný propad. Podle prognóz ministerstva financí, ČNB a analytiků zažije sice v příštích měsících mírné oživení, nicméně inflace patrně nedosáhne dvouprocentního cíle České národní banky.

Kromě problémů s vysokou inflací čelí tuzemské domácnosti i masivnímu zvyšování cen energií. Tyto dopady ekonomické krize přitom zvláště pociťují osamoceně žijící seniorky. Tuzemské důchodce navíc výrazně trápí nárůst cen léků a zdravotnických výrobků, například brýlí. Značně palčivou otázku představují i ceny zubní péče.

S penzí je tak podle samotných seniorů stále těžší vyjít. Důchodový systém je přitom ve své současné podobě mimořádně nákladný. Už dnes je každý šestý důchod hrazen z deficitu, tedy z dluhu. Zásadní reforma je proto nevyhnutelná.

Starobní penze od sociální správy pobírá celkem 2,36 milionu lidí. Od ledna 2024 schválila vláda navýšení starobních, invalidních i pozůstalostních penzí o 360 korun. Průměrná výše důchodu podle ministra činí už 20 693 korun.

Důchodci se budou muset postarat sami o sebe

Na relativně štědré valorizace jako v minulosti však mohou počínaje letoškem podle odborníků senioři zapomenout. V roce 2023 se průměrná peníze zvýšila o téměř 1 000 korun, nyní však experti předpovídají až 5 „hubených“ let, kdy se růst důchodů může dokonce zastavit.

Některé předpovědi jsou však silně pesimistické. Valorizovat se podle některých ekonomických expertů nebude. Čekat se má až do doby, než index růstu reálných mezd přeroste index růstu cenové hladiny, a to od období poslední valorizace penzí.

Čeští senioři si tak kvůli zdražování s důchodem jednoduše nevystačí. Řada z nich proto hledá způsob, jak si zvýšit příjmy. A znovu se vrací do pracovního procesu. Počet pracujících důchodců v Česku se za 10 let dle dostupných statistik více než zdvojnásobil.

Do budoucna tak zřejmě stále výrazněji budou obyvatelé Česka závislí primárně sami na sobě, tedy na tom, co budou schopni vydělat a ušetřit. Státní penze ke klidnému prožití postproduktivního věku stačit nebude.