Další

Mladí útočí na seniory a jejich důchod: Co si přitom neuvědomují?

Mladí útočí na seniory a jejich důchod: Co si přitom neuvědomují?

Mezigenerační propast se prohlubuje. Senioři jsou tak pod palbou kritiky mladých. Co je podstatné si v tomto názorovém střetu uvědomit? Jak tento pomyslný příkop ve vztazích alespoň částečně zmírnit?

Starší a mladší generace si nerozumí

Mladí útočí na seniory a mají pocit, že jsou důchodci zátěží pro sociální systém a chtěli by rozhodovat o světu, kterému už nerozumí. Ti věkem poněkud pokročilejší na oplátku zastávají názor, že mladí jsou generace zhýčkaných a rozmazlených „sněhových vloček“, která svůj čas marní u monitoru počítače.

Sociologové i psychologové však uklidňují „vášně“. Je to podle nich do značné míry normální, generační rozpory rozhodně nejsou výsadu jen moderní doby. Mládí se jednoduše potřebuje vymezit vůči dosavadním pořádkům.

Klíčem k tomu, abychom se navzdory odlišnému pohledu pochopili, je rozdílům porozumět. V čem se od sebe liší generace Z a takzvaní boomeři? Vzájemné nepochopení je způsobeno podle odborníků jednak tím, že lidé se s příslušníky odlišných generací ani nepotkávají. V rodinách už totiž nežijí pohromadě.

Také platí to, že dnešní senioři své mládí skutečně prožili v úplně jiném světě. Dnes se však ocitli v prudce se rozvíjející době, kde technologie zažívají nebývalý rozmach. Pro generaci jejich vnuků je však digitální sféra samozřejmostí.

Starší generace se v současném světě necítí dobře i kvůli přetrvávajícímu kultu mládí, jak tento fenomén označují psychologové. Statistici přitom došli k závěru, že roce 2040 budou lidé starší 65 let tvořit už 50 % veškerých obyvatel Evropy a minimálně z hlediska početní převahy by se tak mohli cítit sebejistě.

Co by si měla mladá generace uvědomit

Mladá i starší generace tak připouští, že klíčem ke vzájemnému porozumění je především komunikace. Mladí by si měli uvědomit, že jednou i oni zestárnou a budou mít řadu zdravotních limitů, která je budou nepříjemně omezovat.

I samotní senioři však ví, že jejich vnoučata jednoduše žijí jinak a je tak potřeba se zajímat o jejich priority a o to, co je trápí. Senioři se tak pozvolna učí otevírat i témata, o kterých se za jejich mládí jednoduše nehovořilo, jako jsou třeba otázky duševního zdraví.

Takzvaná generace Z totiž na rozdíl od svých rodičů je jistým způsobem zodpovědnější. Její příslušníci méně pijí alkohol, jsou zodpovědnější, zajímají se o otázky ekologie a udržitelnosti a dbají na ochranu životního prostředí. V mladé generaci intenzivně rezonují celospolečenské problémy.

Důležitý je také vzájemný respekt. Odlišnosti v náhledu na svět napříč generacemi nezmizí. Vždy je však potřeba je prezentovat slušně a s úctou.

Zdroje

https://www.i60.cz/clanek/detail/24980/mladi-versus-stari-je-to-vztah-plny-predsudku

https://www.hatefree.cz/clanky/starsi-lide-nadavaji-ze-si-s-vnoucaty-nerozumi-musime-se-vic-zajimat-co-je-bavi-rika-seniorka