Krása a módaZdraví

Místa, která přitahují dlouhověkost: 3 místa kde se dožijete 100+ let

Místa, která přitahují dlouhověkost: 3 místa kde se dožijete 100+ let

Zdá se to neuvěřitelné, ale na některých místech světa se lidé dožívají vyššího věku než na místech jiných. Také toužíte po dlouhověkosti? Pak se pravděpodobně budete muset přestěhovat. Česko totiž mezi tyto zázračné země nepatří.

Země, kde se lidé dožívají nejvyššího věku

Podle WHO (Světové zdravotnické organizace) je průměrná délka života zhruba 74 let. Dlouhou dobu byla za místo, kde se lidé dožívají vysokého věku, označována japonská Okinawa. V posledních letech ale v této japonské provincii průměrná délka života klesá, zatímco jinde roste. Čím to je? Pravděpodobně tím, že lidé už tu nežijí (částečně i vlivem globalizace) tak zdravě jako dříve. Jejich životní styl se proměnil.

Velmi vysokého věku se ale dnes lidé dožívají například v Monaku, v Japonsku či ve Švýcarsku.

Pravděpodobné příčiny dlouhověkosti

Vědce i běžné smrtelníky samozřejmě zajímá, čím je dlouhověkost v některých státech způsobena. Přicházejí s různými vysvětleními.

  • Monako: státem financovaný systém zdravotní péče, vysoce kvalitní lékaři, téměř celoroční slunce a život v přírodě, zdravá středomořský strava, málo stresu
  • Japonsko: strava bohatá na zeleninu, mořské řasy a ryby, životní styl zaměřený na rodinu a komunitu, cvičení
  • Švýcarsko: důraz na prevenci, dobrý přístup k lékařské péči, zdravý životní styl, pohyb

Situace v České republice

Pokud se nechcete stěhovat do jiné země, možná vás bude zajímat, v kterém městě u nás máte šanci na dlouhý život. Zdá se, že muži se nejvyššího věku dožívají v Praze a Hradci Králové, ženy pak na Zlínsku. Naopak relativně brzy lidé umírají v severních Čechách nebo v Moravskoslezském kraji. Dáno je to pravděpodobně nejen kvalitou ovzduší, ale i mírou stresu nebo celkovým životním stylem.

Recept na dlouhověkost

Můžeme vám poradit? Nestěhujte se. Raději změňte svůj životní styl a podnikněte i další kroky, abyste tu byli co nejdéle. Začněte zdravě jíst, hýbejte se a zkuste se co nejméně stresovat. Vypněte počítač a vyrazte s rodinou nebo s přáteli do přírody. Přestaňte také kouřit. Dost možná se tak dožijete stovky a kdejaký Japonec vám bude závidět.