Další

Kvůli této SPZ přijdete o peníze. O co jde a týká se vás to?

Kvůli této SPZ přijdete o peníze. O co jde a týká se vás to?

Registrační značka je povinnou součástí každého přihlášeného vozu. V některých případech vám ale může značně zkomplikovat život. Proč?

Co nesmíte udělat se svou registrační značkou

Přítomnost registrační značky vyžaduje přímo zákon o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. SPZ má podobu bílé obdélníkové tabulky obsahující kombinaci písmen a čísel v černé barvě. Přidělována je ke každému jednotlivému vozidlu podléhajícímu registraci.

V Česku je navíc možné si už od roku 2016 pořídit i verzi na přání. Značky na přání zažily podle ministerstva dopravy boom hlavně z počátku. Jedná se totiž o poměrně drahou libůstku. Za obě na svůj vůz zaplatíte 10 000 Kč. Taková unikátní značka se navíc nedá nahradit, musíte si vyřídit novou, pokud ji například ztratíte.

Co všechno byste se svou značkou neměli udělat a co vám hrozí?

  • krádež značky
  • pozměnění značky
  • ztráta značky

Krádež značky

Líbí se vám sousedova originální SPZ na přání a rozhodli jste se, že o ni dotyčného pod rouškou noci připravíte? Jde o velmi špatný nápad. Drobné krádeže se klasifikují jako přestupky proti majetku a hrozí za ně pokuta ve výši až 15 000 Kč. Mladistvý může dostat pokutu do výše 2 000 Kč. Nově už se také krádež SPZ na přání posuzuje stejně jako u běžné značky coby přestupek, jelikož se zvýšila hranice škody, která odlišuje přestupek od trestného činu, na 10 000 Kč.

Pozměnění značky

Uvažujete, že si značku, ať už tu běžnou anebo tu na přání, ještě poněkud „doladíte“? Nebo dáte najevo svoje politické přesvědčení například přeškrtáním symbolu Evropské unie a nahrazením za českého lva? Zejména druhá varianta bývá na tuzemských silnicích často k vidění. Oboje lze považovat za poměrně nerozumnou volbu. Úprava registrační značky je neoprávněná a riskujete tak pokutu ve výši dokonce až 10 000 Kč.

Ztráta značky

Značku jste ztratili? Mělo by to pro vás znamenat okamžitou „stopku“. Tedy musíte odstavit vozidlo a v jízdě nepokračovat. Označení automobilu touto formou je jednoduše povinné. Podobně se vám může vymstít i způsobená krádež, ať už se jedná o čirý úmysl vás poškodit anebo o zlomyslnou legraci. Bez SPZ vám hrozí pokuta až 10 000 Kč a také můžete až na 1 rok přijít o řidičské oprávnění.

Zdroje

https://www.allianz.cz/cs_CZ/pojisteni/vse-o-allianz/centrum-clanku/spz-na-prani.html

https://www.auto.cz/jak-je-to-s-unijnim-pruhem-na-znacce-za-znacku-pro-vlastence-hrozi-pokuta-149514