Další

Křeslo pro důchodce: Pohodlí a anatomické tvarování

Křeslo pro důchodce: Pohodlí a anatomické tvarování

Do každého obýváku patří také kvalitní, pohodlné křeslo, které využijeme k odpočinku, četbě nebo jen příjemnému posezení. Pro starší generaci už běžná křesla nemusí být dostačující, je vhodné se proto poohlédnout po něčem novém. Na co se zaměřit při jeho výběru? 

Zvažte své možnosti 

Na počátku výběru byste si měli ujasnit cenu, kterou jste ochotní za nové křeslo dát. Rozdíly mohou být velmi velké, cenové rozpětí se pohybuje mezi pár tisíci a pár desítkami tisíc. Samozřejmě platí, že dražší křeslo má o něco propracovanější funkce, ale není nezbytně nutné připlácet za něco, co nevyužijete. 

Na druhou stranu myslete na to, že by vám křeslo mělo vydržet, časy se mění a i vaše požadavky mohou být časem trochu jiné. Rozhodně však dbejte na to, aby křeslo bylo pevné a klidně i více robustní, aby vám bylo dobrou oporou během sezení, vstávání i případného přidržení při cestě okolo něj.

Praktické užití a funkce 

Základním předpokladem křesla pro seniory je vyvýšený sed okolo 50 cm, který usnadní vstávání, což jistě ocení i vitální důchodce. Snadněji vstávat se vám bude i s postranními opěrkami. Křeslo by vám mělo dát pocit opravdové relaxace a pohodlí. K tomu mohou sloužit další funkce, kterými vaše nové křeslo bude oplývat. Rozhodně sem patří polohovatelnost a anatomické tvarování.

Správná opora zad je nezbytná pro pohodlí, které vám křeslo nabídne, stejně jako možnost měnit polohu opěradla, podhlavníku nebo alespoň podnožky. Některá lze naklopit celá pro ještě snadnější vstávání, ale to vše se samozřejmě opět odráží na ceně. Polohování může být ovládáno ručně nebo pomocí ovladače a v nabídce najdete i křesla s masážní funkcí.  

Aby zapadlo 

Pravděpodobně nebudete měnit celý obývák a je důležité, aby v něm nové křeslo nebylo jako pěst na oko. Výběr je naštěstí dostatečně veliký, najdete křesla moderní i retro, v mnoha různých provedeních a designech, které se právě do vašeho obýváku bude hodit. Nejčastějšími materiály je textil nebo kůže, přičemž syntetická je vždy levnější, doplněno může být o dřevo, kov i plast.

Důležité je, aby křeslo bylo lehce udržovatelné a odolné, zvlášť pokud ho chcete opravdu hodně využívat. Jistě nestojíte o namáhavé čištění, když ho například omylem polijete. 

S výběrem myslete i na to, že časem se mohou vaše potřeby měnit a není od věci myslet na to, že za pár let využijete i takové funkce, které vám momentálně přijdou zbytečné. Raději investujte do svého pohodlí už teď, protože užít si důchod je nakonec tou největší odměnou, kterou si můžete dopřát. A kvalitní, pohodlné křeslo vám v tom jedině pomůže.